Ekipe „Kovinskog komunalca“ od danas, sa svim raspoloživim resursima, angažovane su na prskanju gradske đubrenice po površini i u dubinu, ekološki bezbednim preparatom od algi, na vodenoj bazi.
Sredstvo proizvedeno u Danskoj razgrađuje otpad na bezbedan način i trebalo bi da zaustavi zagađenje i zaštiti od mogućnosti požara bar u narednih šest meseci, stoji u preporuci.
Ovim povodom oglasila se predsednica Opštine Kovin Sanja Petrović.
- Današnji posao prvi je sveobuhvatni konkretan korak u sanaciji i nadam se da smo u ovom trenutku za izvesni period bezbedni od gorenja. Međutim, hoću da istaknem da, od momenta kada je eskalirao ovaj problem početkom marta, pa do danas, neprekidno sa saradnicima iz lokalne samouprave i stručnjacima iz komunalnog preduzeća i inspekcije, radim na iznalaženju dugotrajnog rešenja. To podrazumeva i detaljno upoznavanje sa složenom tematikom i prikupljanje svih podataka koji su relevantni za iznošenje, prikupljanje i odvođenje smeća na našoj teritoriji. Tako pripremljen elaborat biće veoma brzo predat referentnoj instituciji koja će dati odgovore u vezi sa konačnim rešenjem. Takođe, s obzirom da se već duže od dva meseca otpad transportuje u Panevo, opštinski budžet prilično je opterećen neplaniranim troškovima transporta, zbog čega se sve mora rešavati efikasnije, uz maksimalno zalaganje svih koji su nam tom poslu. U svemu imamo i podršku viših nivoa vlasti i posebno iz nadležnog Ministarstva zaštite životne sredine obećanje da će pomoći u svim koracima. Građanima poručujem da smo krajnje odgovorno pristupili rešavanju ovog problema i da ćemo rešenje imati, u skladu sa standardima upravljanja otpadom koje je naša država i opredelila jedinstvenom strategijom za period 2019-2024. godina, što je ujedno i naša šansa da lokalno uredimo ovu oblast za generacije koje dolaze, saopštila je predsednica Sanja Petrović.
O inovativnom postupku saniranja
Nadležni u JP „Kovinski komunalac“ objašnjavaju da je po prvi put primenjen ovaj inovativni pristup u preveniranju i saniranju požara, a postupak se sastoji iz dve faze.
Prvo, elektromagnetnim postupkom je dijagnostikovano stanje šupljina sa zapaljivim gasovima u „telu“ deponije. Time je precizno locirana najrizičnija zona. U drugoj fazi, pristupa se tretiranju detektovane zone proizvodom Ferway S, na bazi mikrogelova organskog porekla. Postiže se prevođenje zapaljivih gasova u inertan oblik i ubrzava razgradnja organske materije.
Na ovaj način, definitivno se smanjuje rizik od samozapaljivanja deponije (usled visoke koncentracije zapaljivih gasova unutar iste). Kod površinskih zapaljivanja, smanjen je rizik od eskalacije požara, navode iz Komunalca.