Osnovna postavka muzeja predstavlja grad od osnivanja (sredina XVIII veka) kroz najznačajnije istorijske datume i period formiranja građanskog društva. Posebna pažnja usmerena je ka tradiciji i običajima, kao i multikulturalnosti. O postojanju naselja u periodu pre osnivanja grada svedoče mnogobrojni arheološki nalazi među kojima sunajstariji iz mlađeg kamenog doba.
Prirodno nasleđe predstavljeno je kroz zanimljivu zbirku učila nekadašnje gimnazije. U okviru postavke predstavljena su i likovna dela lokalnih umetnika iz druge polovine XX i početka XXI veka.
Etnološka zbirka formirana je 1946. godine. Sistematskim otkupom i sakupljanjem zbirka je do danas znatno proširena i broji preko 5.000 eksponata. Predmeti su raznovrsni i objedinjeni tako da pružaju celovitu sliku o nekadašnjem načinu života bilo da je reč o zanatstvu, poljoprivredi ili domaćoj radinosti.
Jedan od najznačajnijih eksponata je kapa zlatara koja predstavlja vrstu oglavlja karakterističnu za XIX vek koji su nosile neveste i tek udate žene iz imućnijih paorskih kuća, a koju je za venčanje nabavljala mladoženjina kuća.
Umetnička zbirka obuhvata približno 2000 dela najviše iz XIX i XX veka, ali i posebno izdvojenu celinu savremene umetnosti. Izuzetna je zbirka portreta slikara Nikole Aleksića, predstavnika epohe bidermajera u vojvođanskom slikarstvu, zahvaljujući kojim je sačuvana slika građanskog društva Velike Kikinde u drugoj polovini XIX veka.
Arheološka zbirka sadrži predmete od perioda mlađeg kamenog doba do kraja srednjeg veka i konstantno se obogaćuje putem novih iskopavanja. Među mnoštvom eksponata najinteresantniji su otisak stopala star oko 7000 godina i predmeti svakodnevne upotrebe iz ovog perioda i predmeti koji su u funkciji grobnih priloga iz perioda pre 4000 godina.
Prirodnjačka zbirka je najmlađa zbirka muzeja, formirana 1995. godine preuzimanjem nekadašnje gimnazijske zbirke biološkog kabineta. U sklopu zbirke najznačajnija je zbirka herbarijuma, stena, ruda, minerala i fosila, dermo i tečnih preparata, kao i mnogobrojni modeli biljaka i zidni plakati koji svedoče o nekadašnjem načinu učenja.
Istorijska zbirka sadrži preko 6000 raznovrsnih predmeta koji svedoče o lokalnoj istoriji. Najistaknutije mesto zauzima Zastava Velikokikindskog dištrikta iz 1867. godine koju je oslikao Pavle Simić, poznati vojvođanski umetnik, a uz nju i urbanistički plan grada iz 1814. godine, kao i mnogobrojna svedočanstva o razvoju grada.
Najimpresivniji i najatraktivniji eksponat muzeja su originalni ostaci Kikindskog mamuta – Kike praćeni filmom i replikom u prirodnoj veličini. Kikindski mamut pronađen je 1996. godine u glinokopu fabrike Toza Marković. Stručnjaci Prirodnjačkog muzeja utvrdili su da je u pitanju vrsta Mammuthus Trogontherii ili stepski mamut čija je starost procenjena na oko pola miliona godina.
Vizija Narodnog muzeja Kikinda kao najboljeg i najmodernijeg gradskog muzeja u regionu projektovana je u skladu sa projektom rekonstrukcije stalne postavke. Interpretativno rešenje za novu postavku urađeno je u saradnji sa dizajnerskom kućom Martello iz Irske sa misijom transformacije u dinamičnu instituciju edukacije, zabave, izazova i inspiracije, odnosno muzeja za sve.