Objavljivanjem nove knjige Jozefa Franka, naša sredina je nakon Andreasa Majera dobila još jednog vrsnog hroničara regionalnih istorijskih zbivanja.
„Krvavi april u Pančevu“ je izuzetno značajna istorijska studija, koja sa više strana rasvetljava ovaj događaj koji je, nažalost, poslednjih decenija bio predmet i raznih manipulativnih tumačenja.
Na izuzetno posećenoj promociji srpskog izdanja u opovačkoj Galeriji „Jovan Popović“ o knjizi i radu Jozefa Franka govorili su naučni savetnik Instituta za noviju istoriju Srbije dr Zoran Janjetović i prevodilac knjige Bojana Cvetanović iz Istorijskog arhiva Pančevo, koji je i izdavač knjige.
Aprila 1941. nemački Vermaht i Vafen-SS uz pomoć lokalnih Nemaca obesili su i streljali u Pančevu 36 nevinih civila. Dugo vremena ovaj zločin nije bio poznat u međunarodnoj javnosti, a široj javnosti u Nemačkoj je predstavljen tek takozvanom izložbom Vermahta 1995. godine.
Frankova studija možda nema potku popularne istorijske proze ali zato je Frank sa detektivskom preciznošću istražio pozadinu ovog zločina, analizirajući i ocenjujući suštinska dokumenta u nemačkim i srpskim arhivima, kao i materijale u drugim institutima. Na promociji je posebno bila zanimljiva njegova vizuelna prezentacija fotografija i snimaka koje su načinili Nemci tokom samog događaja.
Kao razlog zašto ga je ova tema motivisala i na kraju rezultirala pisanjem knjige Frank navodi izložbu u Nemačkoj iz 2009. godine gde je jedan od vodećih nemačkih istoričara tvrdio da je u Pančevu streljano „samo“ 18 ljudi.
Frank je ovu knjigu dugo radio zbog poteškoća u pronalaženju dokumenata, posebno u srpskim arhivima, a kako navodi, imao je dva cilja, da se javnost upozna sa dokumentima i da se obelodani ko je odgovoran za zločin.
Jozef Frank je potomak sakulskih Nemaca proteranih nakon Drugog svetskog rata. Mada je rođen u Nemačkoj gde je proveo veći deo života, odlučio je da se naseli u Sakulama, mestu njegovih predaka. Autor je dve knjige na nemačkom jeziku koje obrađuje teme banatske vojne granice, a 2009. godine objavio je knjigu „Sakule“, istorijske studije na srpskom jeziku u izdanju Banatskog foruma. „Krvavi april u Pančevu“ je objavljen na nemačkom jeziku 2021. godine, a početkom ove godine je izašlo i srpsko izdanje.