U Kovačici je danas uz Hor Gimnazije „Mihajlo Pupin“ i pesmu „Mi govorimo četiri jezika“ svečano otvorena manifestacija obeležavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika, gde se u ime Pokrajinske vlade obratila Dragana Milošević, pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.
Čestitajući ovaj izuzetan dan, ona je istakla da je jezik jedan od najvažnijih elemenata svakog nacionalnog identiteta, a njegovo očuvanje najpreča briga svake nacionalne zajednice.
Kako navodi, to još naglašenije važi za multinacionalne sredine kakva je naša pokrajina, a očuvanje i razvoj svih jezika na kojima se u Vojvodini govori, pa samim tim i u Srbiji, jedan je od prioriteta aktuelnog saziva Pokrajinske vlade.
U ime Opštine Kovačica pozdravne reči uputio je domaćin Jaroslav Hrubik, a u ime Ministarstva za kulturu govorio je rukovodilac Odeljenja za kulturno nasleđe Miloš Gajić.
“Ovogodišnju temu obeležavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika posvetili smo informisanju pripradnika nacionalnih manjina na manjinskim jezicima. Kao što znate, u opštini Kovačica u zvaničnoj upotrebi su četiri jezika, a govori se pet. Pored srpskog, govori se slovački, mađarski, rumunski i romski jezik. Pripadnici nacionalnih zajednica, pored svakodnevne upotrebe maternjeg jezika, kroz govor i razgovor, sreću se, kroz medije koji informišu na jezicima manjina, sa književnim jezikom koji se upotrebljava u matičnim zemljama nacionalnih manjina koje žive u Srbiji. Postavlja se pitanje da li se jezik pod uticajem medija koji informišu nacionalne manjine menja ka književnom, da li je ta promena u izvesnoj meri ili jezik ostaje isti, uprkos dodiru sa književnim. Odnosno, da li sadržaji pomažu govornicima da svoje jezičke veštine razvijaju. To je pitanje na koje danas u okiru okruglog stola želimo da damo odgovor. Sa druge strane, Unseko danas definiše još jednu izuzetno važnu temu, a to je da se obrazovanje na više jezika mora transformisati u skladu sa potrebama učenika koji žive u multilingvalim sredinama. S ponosom ističemo da višejezičnost doprinosi razvoju našeg društva koje nastojimo da razvijamo kao lokalna samouprava u svim oblastima, u ovom slučaju u oblasti informisanja kroz osvrt na obrazovanje na jezicima nacionalnih zajednica. Obrazovanje na više jezika koje se svakodnevno odvija na teritoriji opštine Kovačica, primer je kako se Uneskov cilj može ispuniti ali i obezbediti održivi razvoj. Tu leži odgovor na pitanje zašto se centralna manifestacija obeležavanja dana maternjeg jezika upravo dešava u našoj opštini – celokupan program i slogan manifestacije Četiri niti jedan vez je zapravo naša lična karta”, rekao je u svom obraćanju predsednik opštine Kovačica Jaroslav Hrubik.
Kao predstavnik Ministarstva za informisanje i telekomunikacije obratila se Maja Zarić, kao i direktor Kancelarije za Slovake u dijaspori Jan Pilip.
Izlaganje je imao i predsednik Komisije za saradnju sa Uneskom prof. dr Goran Milašinović, a reči zahvalnosti na podršci tokom svih ovih godina izneo je i osnivač manifestacije Pavel Bapka.
Na temu „Informisanje kao sredstvo očuvanja i razvoja jezika i pisma jezika nacionalnih zajednica – nacionalnih manjina“ održan je okrugli sto, na kojem su učestvovali predstavnici manjinskih medija.
U Domu kulture „3. oktobar“ u Kovačici priređen je i kulturno-umetnički program pod nazivom „Četiri niti, jedan vez“, na kojem su nastupili izvođači na četiri jezika, kao i brojna kulturno-umetnička društva iz Kovačice, Crepaje, Uzdina, Padine, Idvora i Debeljače.
Sekretar Dragana Milošević je nakon završetka manifestacije zajedno sa predsednikom Opštine Kovačica Jaroslavom Hrubikom i načelnicom Južnobanatskog okruga Marinom Toman obišla i Udruženje žena „Kovačica“, koje je jedno od najstarijih na našim prostorima, jer datira iz 1920. godine i ima više od 60 članica.