Savet za rodnu ravnopravnost Grada Pančeva organizovao je tribinu na temu prevencije nasilja prema ženama u dvorani Apolo u Pančevu.
Na tribini su govorile Vesna Stanojević, koordinatorka Sigurne kuće u Beogradu, Zorica Domošljan, rukovoditeljka Sigurne kuće u Pančevu i dr Jovanka Petrović, direktorka Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti „Kovin“.
Moderatorka tribine bila je Marija Jević, članica Gradskog veća Grada Pančeva zadužena za kulturu i omladinu.
Koordinatorka Sigurne kuće u Beogradu Vesna Stanojević smatra da je nasilje u porodici mnogo češće nego što se misli u javnosti. Ipak sa druge strane, kako navodi, snažna kampanja koju država sprovodi poslednjih godina ohrabruje sve veći broj žrtvi da prijavljuju nasilnike nadležnim organima.
„U ovoj godini imamo 19 ubijenih žena, dok je prošle godine bilo 26 ubijenih žena. Mnogo je važno da se sa medija šalju poruke i nasilnicima i žrtvama. Žrtvama da ne treba da trpe, a nasilnicima da će se pokretati krivični postupci i izricati presude. U Novom Sadu je nedavno mladić koji je ubio devojku kažnjen na doživotnu kaznu zatvora“, rekla je Vesna Stanojević.
Prihvatilišta u kojima se ženama i deci pružaju privremeni smeštaj, podrška i zaštita po izlasku iz nasilja jesu sigurne kuće. U Vojvodina ih ima pet. Osim u Pančevu, one postoje i u Sremskoj Mitrovici, Novom Sadu, Zrenjaninu i Somboru. Još pet sigurnih kuća postoji u Beogradu (tri objekta), Kragujevcu, Nišu, Vranju i Leskovcu. Sigurna kuća u Pančevu otvorena 1. januara 2012. godine i uskoro će obeležiti 10 godina rada.
„Nakon dolaska u Sigurnu kuću žena sigurno može da dobije psihosocijalnu podršku i savete kako, gde i šta može da očekuje i od koje institucije, kako može da se zaštiti. Eventualno može da joj se pomogne da se osposobi za neki zanat, neki posao, da joj se pomogne oko traženja posla, da joj budemo podrška kroz sve te sudske postupke i procese kroz koje će proći, da njenu decu uključimo u vrtiće i školu, da joj olakšamo da ojača dovoljno da u jednom trenutku može da izađe iz nasilja i da bude samostalna“, objasnila je Zorica Domošljan, rukovoditeljka Sigurne kuće u Pančevu.
Kroz Sigurnu kuću u Pančevu je od njenog osnivanja do danas prošlo oko 700 korisnika, od čega je 350 žena, a ostalo su deca.
Nasilje može, pored fizičkih, ostaviti i brojne psihičke posledice na žrtvu, ali rešenje postoji. To su situacije koje se često posmatraju u Specijalnoj bolnici za psihijatrijske bolesti “Kovin” i naravno uz stručnu pomoć lekara leče.
„Nasilje može biti fizičko, psihološko, ekonomsko i seksualno i ukoliko ono dugo traje i odvija se u kontinuitetu, žrtva pati, anksiozna je, stalno ima određenu dozu krivice i oseća se izolovano. Može se javiti depresija, pa čak i suicidalne ideje, namere i pokušaji. Postoji psihoterapija, postoje savetovališta za brak i porodicu i timovi koji uspešno rade na nekom načinu suzbijanja agresije u porodičnom nasilju, radi se na komunikacijskim veštinama, na psihološkim obrascima, na modelu učenja koji inače proizvode sam proces i nasilje i dinamiku takvu u porodici, blagovremeno javljanje. Neka bliska osoba s kojom mogu da podele i s kojom mogu da pričaju o svojim problemima je takođe važna“, kaže dr dr Jovanka Petrović, direktorka Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti „Kovin“.
Tribina je organizovana povodom obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava u okviru kampanje “16 dana aktivizma borbe protiv nasilja prema ženama”.
Ivana Rosić, predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost Grada Pančeva koji je nosilac kampanje na lokalnom nivou ocenila je da ovakve tribine, kao i sama kampanja treba da podstaknu ljude da češće govore o nasilju prema ženama.
„Važno je uticati na žrtve, podsticati ih da prijave nasilje, a ono što je možda najvažnije jeste kako da to nasilje prepoznaju i da znaju mehanizme kako da iz njega izađu. Više od 50 žena prisustvovalo je tribine, bilo je interaktivno, postavljale su brojna pitanja. Naše gošće davale su vrlo stručna i konstruktivna mišljenja. Nadamo se da nakon ove tribine imamo žene koje su nešto naučile i koje će to znanje preneti na druge žene sa kojima možda razgovaraju o ovom delikatnom problemu, jer znamo da se žrtve veoma teško obraćaju instituacijama. Očekujemo da ćemo uz ovakve tribine koje želimo što češće da organizujemo tokom godine podstaći žrtve da nasilje prijave i da iz njega što bezbolnije izađu“, rekla je Ivana Rosić.
Poruka ove tribine je “Izađi iz nasilja!”. Broj SOS telefona za žrtve porodičnog nasilja je 0800 100 113.
Osim Saveta za rodnu ravnopravnost u organizaciji tribine učestvovao je i Južnobanatski upravni okrug uz podršku Grada Pančeva.
Ovom tribinom završena je kampanja “16 dana aktivizma borbe protiv nasilja prema ženama” koja je počela 25. novembra.