Turistička organizacija opštine Kovin, u skladu sa usvojenim Planom i programom rada Turističke organizacije opštine Kovin za 2021. godinu od strane Upravnog odbora i na osnovu Rešenja o davanju saglasnosti na Plan i program rada Turističke organizacije opštine Kovin od strane Skupštine opštine Kovin, tokom godine se trudila da planirano i ostvari.
„Osnovni cilj je bio da predstavimo turističke potencijale opštine Kovin i pozicioniramo na turističkoj mapi Srbije kako bi bili što vidljiviji. Planirano je ažurnije reklamiranje aktivnosti TOO Kovin na fb stranici, poput nastupa i organizovanja raznih manifestacija, ali zbog epidemiološke situacije sa virusom Covid 19, otkazali smo veliki broj manifestacija osim onih u letnjem periodu poštujući sve mere u cilju smanjenja rizika nastajanja i prenošenja infekcije. Otkazan je Međunarodni Sajam turizma u Beogradu kao i ostali Sajmovi turizma“, kaže direktorka TOOK Divna Kirilov.
Sajt TOOK je ažuriran redovnim izveštavanjem o događajima u vezi turizma, javnim nabavkama, projektima i konkursima koji su interesantni za sam razvoj turizma.
„Prostorije u kojima radimo smo u sklopu tekućeg održavanja uveli centralno grejanje sa električnim kotlom, okrečili i delimično promenili kancelarijski nameštaj. Epidemiološka situacija nije uticala na ponovno postavljanje kišobrana u pešačkoj zoni u Surduku, popravku mostića na Šljunkari kao i neophodnu popravku pontona na Dunavcu, čime su se stekli uslovi za proširenje pontona tako da je obezbeđeno novih 30 priveza za čamce (sada ima ukupno 131 privez). Organizovano je 24-časovno čuvanje pontona pet meseci preko poljočuvarske službe i Javne nabavke (7 meseci), za koju je angažovana firma iz Beograda, što se i na dalje planira“, dodaje Kirilov.
U sklopu Manifestacije „Gajački kotlić“ u Gaju, Aktiv žena „Gaj“ iz Gaja, Udruženje žena „Vredne ruke žena Kovina“, Aktiv žena Prve MZ Kovin, Udruženje „Veliko hrabro srce“ iz Malog Bavaništa i Aktiv žena „Šumarak 2“ iz Šumarka su za potrebe pripreme materijala za knjigu „Ukusi Deliblatske Peščare gastronomsko nasleđe“ predstavile gastonomsku ponudu pripremom tradicionalnih jela iz ovog kraja Banata koji su fotografisanim a recepti će biti predstavljeni u knjizi koja će u aprilu biti predstavljena.
„Kao i predhodnih godina organizovano je čišćenje i izmuljavanje same obale Dunavca i Šljunkare i analiza vode na Šljunkari. Na Dunavcu je postavljen nov Pristan za dve šajke (replike plovila iz 18-tog veka), za čiju izradu su sredstva opredeljena od strane Ministarstva TTT (5 miliona dinara) a ostatak je obezbedila Lokalna samouprava i polovinom oktobra je jedna šajka uplovila u Dunavac a druga je završena krajem decembra ali zbog loših vremenskih prilika ostala u radionici gde se radilo na njenoj izradi. Šajke će se koristiti u turističke svrhe za plovidbu Dunavom do okolnih interesantnih lokaliteta koja treba obići“. kaže Kirilov.
Uz poštovanje svih epidemioloških mera organizovali su Manifestaciju „ Nek zvone tambure“ u okviru obeležavanja Kovinske Slave, učestvovali su na radionici Turističke organizacije Srbije pod nazivom „Kreiranje krovnog brenda, turističkih destinacija“ na više lokacija i na Turističkom Forumu u Velikom Gradištu.
„Takođe smo učestvovali na radionici na temu sprovođenja Zakona u turizmu, organizovanoj u restoranu Dani u Skorenovcu. U okviru Javnih radova izvedena je druga faza arheološkog iskopavanja i istraživanja na lokalitetu Stari Grad u Kovinu gde je istraženo oko 60 m2 i konstatovan temelj zidan od kamena. Pronađen je veliki broj keramičkih nalaza koji pripadaju periodu od 17-19 veka i nešto iz perioda praistorije- bronzanog doba. Zahvaljujući tome ima razloga za Treću fazu arheološ. iskopavanja i istraživanja koja se planira u 2022 –oj godini. Planiramo da ta lokacija predstavlja programsku celinu na Starom Gradu kao spomenik kulture koji bi imao veliki značaj kao poseban turistički proizvod za naše i strane posetioce, naročito kada i šajke budu u funkciji“, ističe Kirilov.
U oblasti izdavačke delatnosti štampani su kalendari za 2022. godinu, sa profesionalnim fotografijama prepoznatljivih lokaliteta u ovoj južnobanatskoj opštini.
„TOO Kovin je obezbedila nove suvenire sa prepoznatljivim motivima turističkih potencijala naše opštine, kako bi se povećala sredstva od prodaje i lepše promovisala ponuda opštine Kovin. TOO Kovin je učestvovala u emisiji kolažnog karaktera „Prelo u našem sokaku“ na TV Hepi, snimala priloge za autorske emisije „Srbija danas“ za RTS1, gostovala na TV Pančevo, radio BUS, sve u cilju promovisanja opštine Kovin. U 2021-oj godini je bilo planirano i postavljanje šipova na postojećim pontonima zbog njihove stabilnosti i bezbednosti privezanih plovila ali ih objektivnih razloga to će biti realizovano u 2022-oj godini. Osim toga u 2022-oj godini je planirana kupovina novog montažnog objekta za čuvarsku službu na Dunavcu, aktiviranje 2 šajke-plovila kapaciteta 2*12 osoba, koje će ploviti Dunavom do okolnih interesantnih lokacija, kojima će upravljati lica sa posebnom licencom. Korišćenje šajki doprineće promovisanju prirodnih resursa vode, kako bi zainteresovani posetioci uživali u izletima na reci Dunav“, naglasila je Kirilov.
Razvijanjem i unapređivanjem manifestacija od značaja za opštinu Kovin, koja je postala prepoznatljiva po „Danima Ćirilice“ u Bavaništu, „Starom Lali“ u Kovinu i „Danima mađarske kuhinje“ u Skorenovcu, TOO Kovin želi da poveća broj učesnika i posetilaca, što bi doprinelo povećanju prihoda od boravišne takse i što navodi na podizanje nivoa usluga smeštajnih kapaciteta, kojih je iz godine u godinu sve više.
„U nadi da će se ubrzo normalizovati zdravstvena situacija, u planu su neke nove aktivnosti, kai i organizacija Foto konkursa, seminara i Zlatnog kotlića Vojvodine u Gaju u avgustu tekuće godine“, zaključila je Kirilov.