U Šumsko gazdinstvo „Banat“ u Pančevu koje posluje u sastavu JP „Vojvodinašume“ stigao je novi Forvarder.
To je mašina koja će omogućiti da se lakše iznesu posečena stabla iz šume. Nova mašina osavremenjuje rad na terenu i omogućava brži dolazak sirovina do krajnjeg kupca.
Roland Kokai, generalni direktor JP „Vojvodinašume“ kaže da ovo preduzeća ima 21 „forvarder“ koji se koristi za teške poslove i nepristupačne terene.
„U pitanju je jedna od najmodernijih mašina koja se koristi u šumarstvu. To je najsavremenija mašina za prvu fazu transporta drvnih sortimenata. Ovakav tip forvardera na kratkim transportnim distancama u jednoj smeni može da transportuje i do 150 kubika tehničkog drveta do stovarišta na tvrdom šumsko-kamionskom putu ili do stovarišta na obalama reka. Opremljen je najsavremenijom opremom posmatrajući to, kako sa stručnog tako i sa ergonomskog aspekta. JP „Vojvodinašume“ pored povećanja efikasnosti u radu ulaganjem u savremenu mehanizaciju takođe obezbeđuje radnicima (rukovaocima) i mnogo bolje odnosno humanije uslove za rad“, kaže Roland Kokai, generalni direktor JP „Vojvodinašume“.
Ovo je četvrti forvarder koji je stigao u Šumsko gazdinstvo „Banat“.
„Za Šumsko gazdinstvo Banat ovo je značajan dan, jer je ovo četvrti forvarder koji je stigao u Pančevo. Sada gazdinstvo ima četiri forvardera i jedan harvester. To je značajn pomak u poslednje dve godine“, kaže Željko Sušec, direktor ŠG „Banat“ Pančevo.
U “Vojvodina šumama” ističu da šume treba obnavljati i da se zato ekologija i ekonomija ne isključuju, već se dopunuju.
Mehanizovanje radova u iskorišćavanju šuma veoma je značajno, sa aspekta troškova proizvodnje, a i na planu humanizacije rada. Stepen mehanizovanja proizvodnih procesa zavisi od mnogobrojnih faktora, a neki od njih su: tehnološki metodi proizvodnje šumskih sortimenata, konfiguracija terena, nivo tehničke opremljenosti i drugi.
Samo naizgled prva faza transporta tehničkog oblog drveta mekih lišćara u ravničarskim područjima deluje jednostavno. Iako na ovim terenima ima samo minimalnih nagiba a sekundarna mreža se prostire po čitavoj površini radilišta, u ovim uslovima rada transport drveta predstavlja kompleksan problem koji je potrebno sagledati kroz ocenu uticaja velikog broja faktora.
Razlozi za primenu ovih transportnih sredstava kao što su forvarderi su višestruki, a ogledaju se u ekonomskoj isplativosti i ekološkoj prihvatljivosti. U priobalnom području reka gde su optimalni uslovi za razvoj šumske vegetacije, zemljišta su u određenom periodu godine raskvašena, male nosivosti, što predstavlja problem prilikom transporta šumskih sortimenata. Pored toga, oblo drvo koje je predmet transporta je voluminozno i teško, pa je istovremeno otežana i njegova manipulacija.
JP ,,Vojvodina šume“ od sada imaju u sastavu svoje mehanizacije 21 ovakvu mašinu koja predstavlja ključnu kariku u proizvodnom procesu, pogotovo na teškim terenima (raskvašen i vlažan teren), gde traktorske ekipaže (prilagođen poljoprivredni traktor agregiran sa prikolicom bez pogona) ne mogu da rade.