Godišnje od raka kože u Srbiji oboli oko 3.000 ljudi a maligni melanom kao najteži oblik tumora kože dobije više od 400 osoba. Zaštita od UV zračenja i redovni pregledi mladeža i ostalih promena na koži ključni su u borbi protiv ove bolesti.
Ambulante Doma zdravlja Pančevo snabdevene su dermoskopom što omogućava pacijentima da brzo i lako prekontrolišu promene na koži i otkriju malignitet u ranoj fazi dok su šanse za izlečenje velike.
Od 2018 godine Dom zdravlja Pančevo učestvuje u pilot projektu nazvanom „Razvoj i formiranje teledermoskopske skrining mreže za rano otkrivanje maligniteta kože u Srbiji“.
Ambulanta u Banatskom Novom Selu jedna je od pet u okviru Doma zdravlja snabdevenih dermoskopom a lekari zaposleni ovde prošli su odgovarajuću obuku.
„Dermoskopija je neinvazivna dijagnostička metoda potpuno bezbolna i neškodljiva kojom se dijagnostikuju kožne promene. Koristi se dermoskop , to je optički instrument , aplikuje se gel na mesto koje se pregleda. Kožu čini providnom i one strukture koje nisu viudljive golim okom postaju vidljive.“
Snimak mladeža šalje se specijalisti a odgovor stiže za dan-dva. To značajno skraćuje proceduru jer pacijenti ne moraju da odlaze kod lekara opšte prakse po uput za dermatologa. Mogu u ambulanti zatražiti pregled mladeža ukoliko primete promene u njihovoj boji, obliku ili ako žele preventivni pregled. Nekada i sami lekari kada im dođe pacijent zbog drugih tegoba urade pregled dermoskopom ako uoče nešto sumnjivo.
„Mislim da je preventiva jako bitna kod svake bolesti,da se uoči na vreme.Dobro je što naša ambulanta ima dermoskop već par godina.Sve što se na vreme otkrije brže se i lakše izleči,“ kaže Danijela Kalaba.
Dosadašnja iskustva pokazuju da se kod 5 odsto pregledanih dermoskopom potvrdi sumnja da su promene maligne nakon čega se upućuju kod hirurga , na dalju dijagnostiku i lečenje.