Pokrajinska zaštitnica građana, ombudsmanka doc dr Dragana Ćorić posetila je danas Gerontološki centar Pančevo, a povodom nedavno održane promocije publikacije „Zlatni čas“ u Novom Sadu u organizaciji Pokrajinskog ombudsmana.
„Za Gerontološki centar Pančevo i njihove korisnike ovo je vrlo važna ova poseta, posle koje očekuju snažniju i intenzivniju saradnju. Današnje druženje sa Ombudsmankom i direktorkom je bilo vrlo emotivno i značajno za sve korisnike, jer su se tom prilikom razmenila sjajna iskustva i podelili predivni utisci sa promocije „Zlatni čas“, rekla nam je vd direktorka Gerontološkog centra Pančevo Tanja Lukić.
Pitali smo dr Ćorić koji je povod današnje posete Gerontološkom centru Pančevo?
„Povod za današnju posetu Gerontološkom centru u Pančevu je zapravo nastavak jedne divne saradnje koju kao institucija Pokrajinskog zatitnika građana – Ombudsmana imamo sa svim Gerontološkim centrima. Prvi put smo na jedan specifičan način 14. juna ove godine obeležili dan starih osoba u Srbiji tako što smo u stvari zatražili od korisnika svih Gerontoloških centara i Domova za stare sa teritorije Autonomne Pokrajine Vojvodine da nam dostave svoje radove, svoje pesme, priče, slike i objavili smo publikaciju „Zlatni čas“. Istog dana je održana i promocija publikacije koja isključivo sadrži radove korisnika svih Gerontoloških centara APV i tom prilikom nas je jedan od korisnika upravo Gerontološkog centra Pančevo posebno ganuo. Potpuno neplanirano je pročitao pesmu koju je napisao o našoj instituciji. Bili smo iznenađeni i izuzetno ganuti iz razloga što želimo da pokažemo da upravo odlazak u Gerontološki centar nije i ne mora značiti kraj života nego početak jednog novog poglavlja. Odlučili smo da tu njegovu pesmu štampamo, uramimo i da mu donesemo kao poklon, da zna koliko je veliku stvar uradio za nas time što nam je napisao pesmu. To je najbolji mogući dokaz nečega što naša institucija radi, kako radi i koliko naš rad i zaštita ljudskih prava, posebno u ovom slučaju starijih osoba znači upravo svima njima kao krajnim korisnicima“, rekla je dr Ćorić.
Koliki ja značaj saradnje Obmudsmana kao institucije i Gerontološkog centra Pančevo?
„Gerontološki centri se nalaze u nadležnosti Pokrajinskog zaštitnika građana – Ombudsmana po dva osnova. Mi smo kontolni mehanizam a sa druge strane smo preventivni. Ja bih više volela da ovakve aktivnosti kao što smo imali danas koje spadaju u prventivu odnosno motivaciju i zaposlenih ali i samih korisnika Centara, ostanu i da postanu više praksa i da budu više medijski zastupljeni. U svom radu Pokrajinski zaštitnik građana u skladu sa odlukom o svom osnivanju se bavi proverom i zaštitom ljudskih prava, u ovom slučaju je bilo kako su korisnici smešteni, da li su sva njihova prava i dostojanstvo poštovani, da li imaju adekvatan smeštaj, ishranu, lekarsku pomoć i sve ostalo što život u jednoj ovakvoj ustanovi čini zaista dobrim, ne podnošljivim nego dobrim i motivacionim“, rekla je dr Ćorić.
Primerci publikacije „ Zlatni čas“ su bili uručeni svim učesnicima programa, odnosno svakom ko je objavio svoj rad u ovoj publikaciji, svako od korisnika je dobio svoj primerak za sebe i ako postoji interes tu publikaciju mogu besplatno poslati bilo kome.
„Pre svega moram da kažem da nam je velika čast i zadovoljstvo što je danas sa nama ova divna dama doc. dr Dragana Ćorić, Pokrajinska zaštitnica građana- ombudsmanka koja je došla da podelimo predivne utiske sa promocije publikacije „ Zlatni čas“ u njihovoj organizaciji gde smo i mi učestvovali zajedno sa još devet Gerontoloških centara i Domova za stara lica. Ombudsmanka je došla da poseti sve naše korisnike a posebno su iznenadile gospodina Stojila Jovanovića koji je član Dramske sekcije u okviru radno-okupacione terapije koji je napisao prelepu pesmu posvećenu Ombudsmanu i tim povodom su mu uručile novu traku za njegovu kucaću mašinu, ali i za uzvrat na poseban način uramljenje pesme kao mali znak pažnje i zahvalnost za napisanu pesmu. Moram da naglasim da je promocijom publikacije „ Zlatni čas“ Pokrajinski zaštitnik građana obeležio Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starim osobama. Sama publikacija je imala za cilj da starije osobe smeštene u Gerontološkim centrima i Domovima za stara lica iz ugla kao kreativna i stvaralačka bića, aktivne subjekte šire i uže društvene zajednice ali i da podigne svest o tome da starije osobe svojim iskustvom, znanjem, razumevanjem i podrškom mlađim generacijama daju značajan doprinos boljem funkcionisanju zajednice i razvijanju međugeneracijske solidarnosti, što smo mi taj dan na nama svojstven način savršeno uspeli da prikažemo, kao i kroz samu publikaciju“, rekla je Lukić.
I vd direktorku Tanju Lukić pitali smo koliki je značaj saradnje Ombudsmana kao institucije i Gerontološkog centra?
„Jako je bitna i od ogromnog značaja saradnja Ombudsmana i naše kuće u smislu još veće sigurnosti, praćenja, ostvarivanja ljudskih prava čiji je cilj povećanje dobrobiti naših korisnika što je naš dragi korisnik pretočio kroz pesmu „ OMBUDSMAN“. I ovim putem želim još jednom da im se zahvalim na ukazanom poverenju i pažnji koja traje u kontinuitetu i sigurna sam da će i ubuduće trajati na obostrano zadovoljstvo i želje u sprečavanju širenja negativnih stereotipa i predrasuda o starijim osobama“, rekla je Lukić.
Kojim programom ste se predstavili na održanoj promociji publikacije „Zlatni čas“ koji je održan 14. juna ove godine i šta planirate u narednom periodu što se tiče aktivnosti sa vašim korisnicima?
„Pored kratkog opisa naše ustanove u publikaciji „ Zlatni čas“ objavili smo i literarne radove, poeziju i prozu naših korisnika, takođe su objavljene i fotografije ručnih radova i fotografije najzanimljivijih i najautentičnijih aktivnosti koje se sprovode u okviru radno-okupacione terapije zahvaljujući kojima se podstiče i kreira aktivno starenje koje podrazumeva vidljivost, angažovanost, doprinos i iskustvo starijih osoba društvu kao resurs a ne kao teret . Naši korisnici su se taj dan na promociji sjajno predstavili sa spletom tri igre- „ Sedi golub na jeli“, „ Pančevačke seke“ i „ Sirotica“. Izvedba je bila fantastična što su dokazali prisutni gromkim aplauzom i ovacijama, takođe smo pročitali pesme iz publikacije. Jako sam ponosna na naše korisnike, posebno na realizaciju samog događaja. U narednom periodu imamo pune ruke posla, sem što pripremamo pozorišnu predstavu po čuvenoj bajci „So vrednija od zlata“, planiramo i da organizujemo više izleta za naše korisnike do Kačarevačkog jezera i Hrama Svetih Ćirila i Metodija, zatim planiramo jedno krstarenje Katamaranom reke Tamiš, posetićemo Manastir u Bavaništu“, rekla je Lukić.