Ex Teatar Fest PLAY TIME, 49. po redu, održava se od 4. do 6. juna. Svi programi su besplatni, a ulaznice se preuzimaju na biletarnici Doma omladine Pančevo, od četvrtka 27. aprila.
Petak, 4. jun
18h Narodni muzej Pančevo
Play muzej – muzejska dramska avanutra
ApsArt Centar za pozorišna istraživanja i Narodni muzej u Beogradu
autorka: Aleksandra Jelić
19:30h Plato ispred Narodnog muzeja Pančeva
Play Šopalović
Prema motivima drame Ljubomira Simovića „Putujuće pozorište Šopalović“
UDUS i Ineks teatar
Autorka koncepta: Marija Krstić
20h Apolo
Žene iz Troje
Prema drami Euripida „Trojanke“
Narodno pozorište Priština, Narodno pozorište Timočke krajine „Zoran Radmilović i Udruženje „Dunav fest“
Adaptacija, režija i scena: Nebojša Bradić
Subota, 5. Jun
12h Apolo
Leto kada sam naučila da letim
Prema knjizi Jasminke Petrović
FIST, Fakultet dramskih umetnosti Beograd
Režija: Patrik Lazić
14h Dvorište Doma omladine Pančevo
Play Time – radionica savremenog cirkusa
Ineks teatar, Beograd
18h Statua Sejač ( kod Poreske Uprave u gradskom parku)
Panov grad
Vođeni performans kroz spomeničko nasleđe Pančeva
Nektan Art – Pančevo
Autori koncepta i performeri: Marko Nektan i Nataša Milojević
20h Apolo
Živi su, nije smešno
Inspirisano komedijama Branislava Nušića
Puls teatar, Lazarevac
Autori: Milica Piletić i Jovan Grujić
Nedelja, 6. jun
12h Apolo
Skaska o Aski
Po motivima pripovetke Ive Andrića “Aska i vuk”
Pozorište PATOS, Smederevo
Autorka: Sanja Krsmanović Tasić
14h Dvorište Doma omladine Pančevo
Play Time – radionica savremenog cirkusa
Ineks teatar, Beograd
18h Apolo
Telo pamti
Hleb teatar i Umetnička utopija, Beograd
Koncept, dramaturgija i režija: Sanja Krsmanović Tasić
20h Atelje mladih
Šuma na kraju vremena
Terirem produkcija, Beograd
Tekst: Monja Jović, režija: Ivan Jović, igra: Anđela Popović
Reč selektora:
PLAY TIME kao naslov i temu ovogodišnjeg, 49. festivala, moguće je tumačiti na različite načine. Može se razumeti u značenju „vreme za igru“, koje nastupa nakon perioda ograničenja uslovljenih pandemijom. A može se protumačiti i kao „igra s vremenom“, analogno filozofiji „igre s vukovima“. Ili kao igra koju nova generacija, u skladu sa preokupacijama i poetikama svog vremena, stvara po motivima dela klasičnih autora, kao npr. „Play Shakespeare“.
Za koje god tumačenje da se odlučimo, svako od njih možemo pronaći u predstavama na festivalskom repertoaru. Predstave i performansi, kao što su „Žene iz Troje“, „Leto kada sam naučila da letim“, „Telo pamti“ i „Panov grad“, kao i program „Play Muzej“ koji dekonstruiše i razigrava kulturno nasleđe, uspostavljaju kopču između istorijskog i kulturnog sećanja i savremenog trenutka kome je to sećanje neophodno kao usmerenje za donošenje ispravnih odluka.
Neke druge predstave, poput „Skaske o Aski“, „Play Šopalović“ i „Živi su, nije smešno“ nastale su kao nova i autentična dramska i scenska dela inspirisana likovima i motivima iz već klasične domaće literature – Andrićeve proze i dramskog opusa Ljubomira Smovića i Branislava Nušića. Radionice savremenog cirkusa prilika su da naučimo ili usavršimo tehnike igre. Završna predstava „Šuma na kraju vremena“ upućuje na veze između ljudske prirode, osećanja, ideologija i akcija, i prirodnog sveta koji nam daje život, a koji nije imun niti ravnodušan u odnosu na ljudsko postupanje.
Ono čime se selekcija ove godine rukovodila jeste iskorak u razmišljanju umetnika i njihova osetljivost za osećanje da kao ljudska rasa stojimo na raskršću između dva vremena – dosadašnjeg, koje odlikuje često arogantan odnos prema planeti i drugim ljudima, i budućeg, u kom naše rezonovanje i postupanje mogu biti odgovorniji, etičniji, iskreniji, tolerantniji i solidarniji.
Festivalski program apeluje da se „Corona Time“ ne odbaci u zaborav, da se klimatske promene više ne ignorišu, da se zaustavi samoživo ponašanje prema prirodnom i društvenom okruženju, već da se jedni prema drugima i prema planeti odnosimo empatično i s poštovanjem. Festival PLAY TIME nudimo kao priliku da, kao pojedinci i kao zajednica, razmišljamo i razgovaramo o budućnosti.
Autor po čijem delu se igramo jest Vreme – autor koji piše u svim materijalima, uključujući i nas – ljude. Naše vreme na Zemlji je kratko, ali onim što činimo ostavljamo generacijama nakon nas nasleđe za dugo, dugo vreme.
dr Sunčica Milosavljević