Tokom epidemije izazvane virusom Covid-19 navikli smo da vodimo računa o sebi, da pazimo jedni na druge i da se ponašamo zrelo i odgovorno. Nosimo maske, rukavice i držimo preporučeno rastojanje.
Iz nnspelcije zaštite životne sredine podsećaju sugrađane na još jednu „sezonsku“ opasnost: toplije vreme pogoduje razvoju i razmnožavanju krpelja. Ovi paraziti- krvopije žive na pašnjacima, na travnatom, žbunastom terenu (posebno na neurednom i nepokošenom), a žive i u krošnjama drveća. U ovo doba su veoma aktivni, tiho vrebaju žrtvu i kada imaju priliku – „zakače se“ za kožu psa ili čoveka.
Nezaraženi krpelji nisu opasni, osim ako ih nestručno uklanjamo. Zato savetujemo odlazak kod veterinara, odnosno kod izabranog lekara.
ravu opasnost predstavlja eventualni ujed od zaraženog krpelja, koji može izazvati Lajmsku bolest. Ubod od krpelja koji je zaražen može biti veoma opasan po zdravlje čoveka, od pojave crvenila, mučnine, glavobolje preko bolova u zglobovima do invalidnosti.
Zbog toga, a u cilju zaštite sebe samih i kućnih ljubimaca koje beskrajno volimo, iz inspekcije zaštite životne sredine apeluju:
- U šetnju ići u garderobi dugih rukava i dugih nogavica;
- Izbegavati šetnju kroz neuređene zelene površine;
- Izbegavati ležanje na zelenim površinama gde se vrši ispaša stoke;
- Kada se šeta kroz mesta gde ima drveća, nositi kapu, kačket ili maramu;
- Pri povratku iz šetnje dobro prekontrolisati prisusutvo krpelja kod životinja, a u slučaju da se primeti onda se obratiti veterinaru;
- Prekontrolisati zatim svoju kožu, jer ubod krpelja nije bolan i može da se desi da tek nakon nekoliko dana isti primetimo.
- Obavezno se treba obratiti lekaru ukoliko ga uočimo na koži, jer svaki krpelj može biti zaražen i opasan.