Kulturnom centru Smederevo 5. novembra Dečije pozorište „Čarapa“ premijerno je izvelo predstavu „Čudesna šuma“ po tekstu knjige naše sugrađanke Katarine Nikolić Ralić. Premijera je izvedena u okviru projekta „Limenkica – ulaznica – Vratimo čoveka prirodi“ koji se realizuje uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine. Nakon premijere predstava je 6. novembra izvedena u Dečjem kulturnom centru Beograd, a zatim slede Niš (12. novembar) i Beočin (18. novembar).
Predstava kroz priču iz slovenske mitologije, a koristeći izražajna sredstva teatra senki, govori o lepoti i važnosti prirode i potrebi čoveka da joj se vrati celim svojim bićem. Komad je režirala Valentina Pavličić, za lutke i siluete je bila zadužena Marija Momić, muziku je kreirao Aleksandar Srebrić, scenografiju Ana Kujavić, a igraju Marko Marković, Miroljub Turajlija, Maja Nikolić, Valentina Pavličić i Anja Oreli.
Katarina Nikolić Ralić je našoj javnosti poznata pre svega kao direktorka Opštinske narodne biblioteke i Kulturnog centra Opovo. Njen dvoipogodišnji angažman na ovom radnom mestu rezultirao je značajnim pomakom kulturnih aktivnosti na lokalu, posebno u pozorišnoj i književnoj oblasti. Međutim, Katarina koja je inače dramaturg po obrazovanju, vrlo rano je počela da se bavi i književnom delatnošću. Prvi roman „Kazablanka“ (2009) napisala je kada je imala 21 godinu, a zatim su sledile „Igra jednog časa (2013), Dete prirode (2014), a poslednji roman „Čudesna šuma“ (2015) posvećen je deci ali sa tematikom i porukom bliskom i odraslima.
Adaptacija „Čudesne šume“ rezultat je dobre i prisne saradnje Kulturnog centra Opovo i pozorišta „Čarapa“, posebno sa vlasnicom pozorišta Valentinom Pavličić.
„Valentina je pročitala moj roman “Čudesna šuma” i dopao joj se. S obzriom da sam izučavala pozorište senki i radila na sličnim projektima i razmeni ideja sa pozorištem “Pygméteatern” iz Stokholma, predložila sam Valentini da uradimo upravo to. Magičan svet senki, na jedan potpuno drugačiji način. Knjigu za decu i odrasle “Čudesna šuma” objavila je Opštinska narodna biblioteka 2015. godine. Tadašnji direktor biblioteke, Pal Dečov, podržavao je moje pisanje i uvek me ohrabrivao. Spremali smo čak i izložbu ilsutracija koje se nalaze u knjizi, ali su nas poznate okolnosti prekinule u planovima”, rekla nam je autorka Čudesne šume.
Oni koji su ovu knjigu čitali primetiće razlike koje su nastale usled adaptacije teksta za pozorište.
“Dramatizacija se razlikuje pomalo od knjige. Neka stvorenja iz slovenske mitologije su, zbog mlađe publike, morale su da budu manje strašna, a neke poruke jasnije, jednostavnije. Vizuelno je promenjen identitet priče, i lutke/siluete su interpretacija moje koleginice sa FDU-a, talentovane Marije Momić.
Izuzetno sam ponosna na ovaj projekat jer ovo nije samo predstava, ovo je naš odgovor na najvažnija pitanja o očuvanju prirode, na život, na pozorište uopšte. Takođe, zahvalna sam celoj ekipi koja je dva meseca studiozno pripremala predstavu i oživela “Čudesnu šumu”, poručila je Katarina Nikolić Ralić, koju u sledećoj godini očekuje izadavanje romana, psihološkog trilera “Lovište”, čija je radnja smeštena u našoj sredini, kao i realizacija dva filma na kojima trenutno radi.