Vlada Srbije usvojila je pravni okvir za sprovođenje ekonomskih mera za smanjenje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom virusa kovid-19, a od ponedeljka svi zainteresovani mogu da se prijave za te mere, i to kroz poresku prijavu, koju i inače popunjavaju.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je na današnjoj konferenciji za medije da je usvojeno nekoliko uredbi kao što je to obećano pre tačno deset dana na predstavljanju Programa ekonomskih mera za smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom virusa kovid-19.
Mali je rekao da je vrednost paketa ukupno 608,3 milijarde dinara.
Usvojena je Uredba o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima u privatnom sektoru i novčanoj pomoći građanima u cilju ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled bolesti kovid-19
Zatim, vlada je usvojila Uredbu o utvrđivanju programa finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima izazvanim pandemijom kovid-19 kao i Uredba o postupku za izdavanje dužničkih hartija od vrednosti za vreme vanrednog stanja.
- Implementacija ekonomskih mera koje su propisane ovim uredbama počinje već u ponedeljak. To znači da će svi zainteresovani već od tog dana moći da se prijave za korišćenje mera, i to kroz poresku prijavu, koju i inače popunjavate, rekao je Mali, prenosi Tanjug.
Kada je reč o tri uredbe koje su danas usvojene, jedna se odnosi na podršku u smislu fiskalne politike i direktne pomoći privatnom sektoru, kao i na isplatu 100 evra građanima, druga na podršku privredi preko Fonda za razvoj što je mera za očuvanje likvidnosti, i treća se odnosi na dužničke hartije od vrednosti.
U ponedeljak će, kaže, biti objavljen i poziv Fonda za razvoj za pomoć privrednicima u održavanju likvidnosti.
Mali je rekao da je malo koja zemlja u svetu već krenula sa implementacijom mera, već da su mnoge izašle u javnost sa ekonomskim planom, a da je Srbije među prvima državama koji taj plan i primenjuju.
Mali se na početku izlaganja zahvalio penzionerima što ostaju kod kuće i time čuvaju svoje živote i podsetio da je danas isplaćena celomartovska penzija i dodatak od 4.000 dinara.
To je bila, podseća, jedna od prvih mera i način kako država pruža podršku u ovim teškim vremenima za ceo svet.
Mere ne važe za one koji su otpustili više od 10 odsto radnika
Sva preduzeća u privatnom sektoru mogu da koriste mere propisane prvom uredbom koju je vlada svojila, pod uslovom da od 15. marta do danas nisu smanjivali broj zaposlenih za više od 10 odsto, naglasio je ministar finansija Siniša Mali.
Pogodnosti iz ove uredbe mogu da koriste i preduzetnici koji su registrovali privremeni prestanak obavljanja delatnosti najranije na dan 15. marta, odnosno na dan proglašenja vanrednog stanja, što je bilo jedno od često upućivanih pitanja državi od strane privrede.
Kada je reč o fiskalnim merama, odnosno o odlaganju poreza i doprinosa, one se odnose na privredne subjekte, uključujući i ogranke i predstavništva stranih pravnih lica.
Odlaže se plaćanje poreza i doprinosa na zarade i naknade zarada do 4. januara sledeće godine.
Pri popunjavanju poreske prijave, privrednici treba da u mali kvadrat kao datum početka plaćanja poreza stave 4. januar 2021.
Ministar finansija Siniša Mali je na konferenciji za novinare rekao da je država želela maksimalno da pojednostavi sve procedure, da se sve radi automatski, što je privreda i tražila.
Popunjavanjem ove stavke, privrednici se automatski prijavljuje i za novčanu pomoć u iznosu od 30.000 dinara.
Plaćanje ove poreske obaveze će početi od januara sledeće godine i to na najviše 24 mesečne rate, bez plaćanja kamate.
Odlaže se plaćanje i akontacije poreza na dobit pravnih lica za mart, april, i maj mesec ove godine do predaje konačne poreske prijave za porez na dobit pravnih lica za 2020. godinu.
Zatim prvom uredbom se reguliše i ukidanje PDV-a na one donacije koje su izvršene ka Ministarstvu zdravlja, Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, odnosno zdravstvenoj ustanovi u javnoj svojini.
Obveznik PDV ima pravo i na odbitak prethodnog poreza po osnovu tog prometa. Kada je reč o uplati bespovratnih novčanih sredstava iz budžeta, u iznosu od oko 30.000 dinara, na njih imaju pravo: preduzetnik, preduzetnik paušalac, preduzetnik poljoprivrednik, preduzetnik drugo lice, pravna lica koja su razvrstana kao mikro, mala i srednja.
Jedno od najčešćih pitanja je bilo i da li neko ko je samostalni preduzetnik, i nema zaposlenih, može da koristi ovu novčanu pomoć, a odgovor države je da može.
Takođe, ova mera se odnosi na lica koja sa poslodavcem imaju potpisan ugovor o radu, na određeno ili na neodređeno vreme.
Kada je reč o isplati, ona će početi u maju i ide u tri rate: maj, jun i jul.
Detalji koji se tiču podnošenja obrasca i prijave za mere, mogu se naći u uredbi koja će biti objavljena na sajtu Vlade Srbije, Ministarstva finansija i u Službenom glasniku.
Jedna od nedoumica privrede bilo je i pitanje, da li taj novac ide kao dodatak na platu?
Cilj države je, kažu, da se osigura da će svaki privrednik moći da isplati plate svojim zaposlenima, a da država nije ta koja treba da vodi politiku zarada u privatnom sektoru već da obezbedi uslove za poslovanje.
Visina zarade preko 30.000 dinara je na poslodavcu, kažu nadležni.
Svaka firma će zato morati da otvori namenski račun, uključujući i paušalce, a preko tog računa će država uplati taj novac, čime se obezbeđuje da novac bude prosleđen zaposlenima.
Kada je reč o velikim pravnim licima, odnosno kompanijama oni imaju pravo na uplatu bespovratnih novčanih sredstava u iznosu od 50 odsto osnovne minimalne neto zarade za mart ove godine, i to za zaposlene kojima je rešenjem utvrđen prekid rada nakon uvođenja vanrednog stanja.
Isplata i za njih će takođe biti u maju, junu i julu, u iznosu 50 posto minimalne zarade za mesec mart, prenosi Tanjug.
I oni su u obavezi da otvore namenski račun, preko koga će ići ta isplata.
To je novac koji poslodavac može da uračuna u minimalnu naknadu zarade od 60 procenata, a može, kako se objašnjava u uredbi, da ide i kao dodatak na tih 60 posto od ukupne zarade zaposlenog.
Na ovaj način država takođe želi da se osigura da neće biti otpuštanja radnika, odnosno da će zaposleni kome je privremeno prekinut rad moći da dobije novčanu naknadu.
Privrednici će izgubiti pravo na korišćenje fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja ukoliko u periodu od uvođenja vanrednog stanja pa do isteka roka od 3 meseca od poslednje isplate direktnih davanja, smanji broj zaposlenih za više od 10 odsto, ne računajući zaposlene koji su zaključili ugovor o radu na određeno vreme pre 15. marta ove godine, za period koji se završava u tom periodu.
Nadležni poručuju da će svakog poslednjeg dana u mesecu, počev od ovog meseca proveravati da li se privrednici pridržavaju svih tačaka iz uredbi i provere će trajati zaključno sa 31. oktobrom ove godine.
Firme koje izgube pravo na korišćenje ovih mera pomoći dužni su da plate sve obaveze za koje im je odobreno odlaganje plaćanja zajedno sa kamatom i izvrše povraćaj direktnih davanja takođe sa kamatom koja se obračunava po stopi koja je propisana za poreske dugove.
Isplaćen pun iznos martovske penzije sa po još 4.000 dinara
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je vlada ispunila obećanje i isplatila juče i danas pun iznos martovske penzije uvećan za 4.000 dinara, što je bila jedna od prvih antikriznih mera koja je najavljena.
- Hvala penzionerima što ostaju kod kuće i čuvaju svoje živote, rekao je Mali na konferenciji za medije u Palati Srbije.
Istakao je da je bila prva antikrizna mera koja je najavljena u borbi sa korona virusom u zemlji.
- Kada smo predstavljali ekonomske mere, rekao sam ćemo vrlo brzo u narednih 10 dana izaći sa pravnim okvirom i to smo obećanje ispunili i danas na sednici vlade usvojili tri uredbe koje predstavljaju pravni okvir kojim ćemo implementirati ekonomske mere, rekao je ministar.
Kako je rekao, Srbija će biti jedna od retkih zemlja koja ne samo da je donela sveobuhvatan program mera od 5,1 milijardu evra nego i odmah krećemo u implementaciju tih mera.
- I do kraja dana u Službenom glasniku će izaći sve te tri uredbe, dodao je Mali.
On je pozvao sve privrednike koji žele da iskoriste pogodnosti da se od ponedeljka prijave Poreskoj upravi i Fondu za razvoj, kako bi im se što pre isplatio prvi minimalac i što pre dobili i kredite za likvidnost i obrtna sredstva i drugu podršku države.
Odluke Vlade Srbije možete pročitati OVDE