Događaj se planira u sklopu obeležavanja 18. oktobara, Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima koji je Evropska Komisija proglasila 2007. godine Od tada se širom Evrope organizuju aktivnosti koje imaju za cilj podizanje svesti javnosti o problemu i posledicama trgovine ljudima. Aktivnosti koje Crveni krst Pančevo sprovodi imaju veliki preventivni značaj jer su usmerene na decu i mlade, kao posebno ugrožene ciljne grupe kao i na profesionalce koji u svom radu mogu doći u kontakt sa žrtvama trgovine ljudima.
Udruženje „Na pola puta“ u saradnji sa ,,Crvenim krstom“ Pančevo realizuje projekat “Mladi sa intelektualnim teškoćama u svetu interneta“ koji ima za cilj povećanje bezbednosti na internetu za osobe sa intelektualnim teškoćama a koji aktivno koriste internet, pre svega društvene mreže. Problem bezbednosti na internetu uočen je uvidom u neoprezne načine korišćenja interneta ove populacije. S toga se ukazala potreba da što više mladih sa intelektualnim teškoćama učestvuje u obukama kako bi ovladali pravilnim i bezbednim korišćenjem interneta u skladu sa svojim potrebama.
Tokom oktobra meseca, realizovane su obuke o bezbednom korišćenju interneta za mlade sa intelektualnim teškoćama uzrasta od 15 do 35 godina u Subotici, Srbobranu, Vršcu i Kovačici .
S obzirom da je u Pančevu poslednja radionica u okviru projektnih aktivnosti namera je da se uz Vašu pomoć medijski promoviše događaj i tako učini dostupnim javnosti, kao i da promotivni materijal koji je pripremljen u ove svrhe učinimo dostupnim udruženjima građana kao i osobama sa poteškoćama u razvoju sa teritorije grada Pančeva.
Time ćemo zajedničkim naporima doprineti podizanju svesti o postojanju opasnosti i zloupotrebe pojedinaca i pojedniki u svrhu eksploatacije radi lične koristi a na nesagledivu štetu žrtve trgovine ljudima.
Iako su uloženi napori u rešavanje problema trgovine ljudima i dalje se u Republici Srbiji prepoznaju kontinuirano skoro sve forme trgovine ljudima (seksualna eksploatacija, radna eksploatacija, prinuda na prosjačenje, prinuda na vršenje krivičnih dela, prinudni brakovi sa elementima eksploatacije i dr).
Činjenice ukazuju da žrtva trgovine ljudima može da bude svako, muškarci i žene, dečaci i devojčice, bez obzira na njihovo poreklo, starosnu dob, nacionalnu pripadnost, obrazovanje, socijalni status ili neke druge osobine. Iako se češće radi o osobama iz marginalizovanog i depriviranog socio-ekonomskog okruženja žrtve trgovine ljudima su osobe najrazličitijeg porekla i socijalnog statusa. Siromaštvo je samo jedan od faktora koji utiče na vulnerabilnost i koji doprinosi uzrocima trgovine ljudima.
Grad Pančevo je prepoznao problem trgovine ljudima i preduzeo konkretne korake za sistematsko bavljenje ovim problemom. S tim u vezi, počev od 2013. godine, rešenjem Gradonačelnika Grada Pančeva obrazovan je Lokalni tim za borbu protiv trgovine ljudima koji je sastavljen od 13 članova i članica. Aktivnosti koje sprovodi Crveni krst Pančevo i koje su podržane od strane Lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima važan su potencijal u oblasti borbe protiv trgovine ljudima u lokalnoj zajednici.