Centralnom manifestacijom održanom u petak, 4. oktobra u zgradi Opštine, obeležen je praznik opštine Kovin, ove godine u znaku velikog jubileja, 80. godišnjice od oslobođenja Kovina u II svetskom ratu 04. oktobra 1944. godine.
U velikom holu u prizemlju, prisutnima se najpre obratio predsednik opštinske organizacije SUBNOR-a, Blagoje Bogdanović, koji je, između ostalog, podsetio i naglasio:“ Tačno je 80 godina od onog 4. oktobra 1944. godine kada je na Narodnom zboru koji je počeo u 13 časova u sedištu Opštine proglašena konačna pobeda, a sloboda zakoračila posle pune četiri godine rata i ovde, na jug Banata.. Oslobođena su sva naseljena mesta i Peščara.. Borce Južnobanatskog partizanskog odreda, oslobodioce Kovina, tada je pozdravio oduševljeni narod znajući da je kraj surovim ratnim danima. Na zboru je govorio Bogdan Drenča, koji je podsetio da je u Južnobanatskom odredu tokom ratnih godina 14.000 boraca imalo aktivno učešće, a čak 3.000 njih dalo život za slobodu i skidanje mračnih okova fašizma“ i dodao: „Zbog toga slobodarske oktobarske dane iz – sadašnjoj generaciji mladih davne 1944. godine – moramo otrgnuti od zaborava tako što ćemo se sećati svih onih heroja revolucije i običnih vojnika koji su u rat pošli čista srca, da brane svoje i dočekaju mir za porodicu, komšije, rođake, za buduće i još nerođene generacije… Partizanski pokret na ovom tlu i na području Jugoslavije bio je najjači pokret otpora u čitavoj Evropi u vreme rata protiv fašizma i to nikada ne smemo zaboraviti“, poručio je Bogdanović.
Goste i sugrađane zatim je pozdravila predsednica opštine Kovin, Violeta Ocokoljić: „Mi smo danas ovde jer praznujemo 4. oktobar upravo kao jedan od najznačajnijih datuma u istoriji naše opštine, dan kada su pre 80 godina tadašnje generacije glasno prigrlile slobodu, pesmu i u ruke uzele cveće umesto pušaka i bajoneta. Oni su nas tada zauvek zadužili porukom da mir nema cenu. Negovanje kulture sećanja je naša dužnost i obaveza, jer bez pijeteta prema onima koji su u prošlosti bili spremni na najveće žrtve zarad budućnosti, postajemo nedostojni svih najvećih vrednosti kao što su ljudsko dostojanstvo, empatija, tolerancija, ravnopravnost. Istorija naše države i naroda ispisana je borbom za slobodu, a pamćenje i sećanje na sve one koji su položili živote u ime ideala mira i slobode mora imati posebno mesto u našoj zajednici, od junaka Prvog srpskog ustanka do heroja iz najstrašnijih ratnih sukoba tokom 20. veka. Stoga želim da poručim da ćemo kao lokalna samouprava i dalje brinuti, u okviru svojih nadležnosti, o pravima boraca i njihovih potomaka i truditi se da čujemo i pomognemo kada god im to bude potrebno. Jer oni čijim se senima danas klanjamo nisu pitali šta dobijaju za odbranu države i slobode – oni su dali ono najdragocenije, svoj život.“
Predsednica Ocokoljić rekla je i da se planira da do narednog dana opštine plato ispred spomen -obeležja palim borcima i sam spomenik budu preuređeni tako da predstavljaju dostojanstvenije mesto sećanja i odavanja pošte.
Na početku prazničnog programa, Himnu Srbije otpevao je Sandin Kovačić.
Kulturno-umetnički program posvećen prazniku i jubileju izveli su đaci kovinske OŠ „Đura Jakšić“ – mali sjajan hor učenika od 1. do 5 razreda, pod vođstvom učiteljice Jelene Jovanović izveo je tri pesme, dok je troje njihovih drugara – Jovan Novokmet, Luka Despinić, Iva Truja, recitovalo. Jovan je izveo i kompoziciju na gitari, a program, koji pobrao dugotrajne aplauze, umešno je vodio učenik viših razreda, Rastko Ćulibrk.
Po završetku programa u Opštini, predstavnici lokalne samouprave, preduzeća, ustanova i organizacija položili su vence i cveće kraj spomen-obeležja palim borcima u 2. svetskom ratu i time, uz počasnu stražu pripadnika Vojske Srbije, odali poštu onima koji su dali živote za slobodu današnjih generacija.