Opština Kovin, u saradnji sa Udruženjem potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije 1912-1918. i poštovalaca Kovin, Centrom za kulturu Kovin i Bibliotekom „Vuk Karadžić“ Kovin obeležiće Dan oslobođenja Kovina u Prvom svetskom ratu u četvrtak, 12. novembra 2020. godine. Od 11h na Vojničkom groblju biće služeno opelo stradalnicima, a potom će biti položeni venci kraj spomenika Mira i razumevanja. Delegacija lokalne samouprave će položiti cveće i kraj spomen-obeležja internircima stradalim u požaru u tranzitnom logoru Svilara u Kovinu krajem Velikog rata.
S obzirom na epidemiološku situaciju, kao i na činjenicu da je za učenike osnovnih i srednjih škola proglašen raspust u periodu od 11. do 15. novembra, ove godine izostaće organizovano okupljanje, pa građani mogu prisustvovati ceremoniji samoinicijativno.
Obeležavanje datuma biće nastavljeno u Centru za kulturu Kovin od 15h , promocijom istoriografske studije „Banat – novembar 1918“, autora Dr Milana Micića i Dr Ferenca Nemeta koji će prisustvovati ceremoniji na Vojničkom groblju a potom i govoriti na predstavljanju knjige. Sve aktivnosti organizovane povodom 12. novembra, Dana oslobođenja Kovina u Velikom ratu, biće sprovedene u skladu sa preporučenim merama zaštite od zaraze Kovidom 19.
Slovo o knjizi „Banat – novembar 1918“
Istoriografska studija Banat novembar 1918. autora dr Milana Micića i dr Ferenca Nemeta 2019. godine objavljena je na srpskom, a 2020. godine na mađarskom jeziku. Reč je o specifičnoj knjizi u kojoj srpski i mađarski autor sagledavaju burne i radikalne događaje u Banatu novembra 1918. godine koji su doveli do raspada austrougarske države, čina proglašenja prisjedinjenja vojvođanskih krajeva Kraljevini Srbiji i stvaranja jugoslovenske države 1. 12. 1918. godine.
Studija se sastoji od tri dela: autorskih tekstova dr Nemeta i dr Micića i prevoda sa mađarskog na srpski jezik tekstova iz velikobečkerečkog lista na mađarskom jeziku Torontal koji govore o zbivanjima u Banatu u jesen 1918. godine anarhiji i neredu, vakuumu vlasti, dramatičnom povratku austrougarskih vojnika sa fronta, povlačenju nemačke vojske i ulasku u Banat srpske vojske, odnosno 2. puka Moravske divizije („Gvozdeni puk“). Prvi put u srpskoj istoriografiji imamo pogled mađarske banatske političke, društvene i kulturne elite na događanja iz jeseni 1918. godine, jer prevedeni tekstovi odražavaju njene stavove.
Poseban značaj imaju tekstovi koji se odnose na to kako su banatski Mađari videli ulazak srpske vojske novembra 1918. godine na prostor Banata. Njihove strahove, strepnje, iluzije i opise srpskih jedinica čiji su vojnici širom Banata poštovali živote i imovinu svih stanovnika bez obzira na veru, jezik, nacionalnost i klasu.