U Srbiji je do sada, prema najnovijim podacima, registrovano ukupno 900 ljudi sa Covid-19, dok je njih 23 preminulo. Za poslednja 24 časa, zabeleženo je još 115 pozitivnih pacijenata i sedam smrtnih slučajeva, saopštili su doktori na redovnoj konferenciji u 15 časova, koja nikada kraće nije trajala.
- Čekaju nas još gori dani. Ovo je rezultat nepoštovanja mera za koje smo kumili, molili…Ako nastavimo tako, bliži nam se scenario Italije i Španije, upozorio je Stevanović.
On je naveo da se građani Srbije i dalje druže i da su neki koronavirus olako shvatili.
- Ne postoji zdravstveni sistem koji to može da isprati. Žao mi je što su informacije ovakve. Ja moram da idem da pomognem kolegama, koji su po ceo dan pod maskama i skafanderima i bore se za živote obolelih…, rekao je Stevanović.
Doktori su tada napustili konferenciju.
Najveći udar očekuje se u petoj i šestoj nedelji epidemije korona virusa. Zato se, širom zemlje, vrše obimne pripreme. Mnoge sportske hale, đački i studentski domovi, kao i drugi slični objekti, pripremaju se kako bi postale improvizovane, privremene bolnice.
Predsednik Aleksandar Vučić najavio je da će, ukoliko bude bilo potrebe, biti uvedene i znatno rigoroznije mere, od zatvaranja pojedinih gradova, pa do uvođenja 24-časovnog policijskog časa, tokom kojeg praktično niko, bez specijalne dozvole, ne bi smeo da izađe na ulicu.
Ipak, takva odluka će umnogome zavisiti od mišljenja stručnjaka, kako domaćih, tako i kineskih.
Podsetimo, eidemiolog Predrag Kon rekao je ranije da je preduslov za uvođenje 24-časovne zabrane kretanja ozbiljno pogoršanje situacije, što znači nagli skok broja zaraženih i preminulih.
- Teoretski i praktično, potpuno je nemoguće da virus opstane, ako u 14 dana, po 24 sata, nema mogućnosti kontakta. Uvođenje 24-časovne zabrane kretanja bi imalo smisla, ako bi došlo do naglog skoka i posledičnog povećanja umiranja, što nije nemoguće da se desi. To je poslednja varijanta, objasnio je Kon.