Svetski dan maternjeg jezika, koji se tradicionalno proslavlja 21. februara obeležen je tematskom izložbom, radionicama i literarnim konkursom u Biblioteci „Vuk Karadžić“ Kovin.
U bibliotečkim ograncima u Gaju i Dubovcu postavljena je izložba o važnosti očuvanja maternjeg jezika. U ogranku „Teofilo Dimić“ Bavanište organizovane su radionice:
• Tuđice u srpskom jeziku (strane reči koje koristimo u svakodnevnom govoru=pronađi i napiši srpsku reč)
• tinejdžerski sleng i žargon
• okrugli sto: Razmišljam o svom jeziku
U glavnom objektu u Kovinu privode se kraju građevinski radovi u centralnom (pozajmnom) odeljenju za odrasle, te je raspisan samo literarni konkurs za učenike osnovnih škola sa teritorije kovinske opštine.
„Ovim putem još jednom pozivamo sve đake, učitelje i nastavnike da učestvuju na konkursu, a u cilju razvoja kreativnosti kod dece, promovisanje knjige i čitanja (https://www.bibliotekakovin.rs/index.php/novosti/291-2024)“, saopštila je Bilioteka „Vuk karadžić“ Kovin.
Međunarodni dan maternjeg jezika ustanovljen 21. februara, prvi put je praznovan na samom isteku prošlog stoleća, s jakom simbolikom podsećanja i opomene da će u narednom veku, ovom u kojem smo, jezici u svetu ubrzano nestajati, a s njima će prestajati i pamćenje celih naroda. Jer svaki narod pamti u slikama i u rečima koje njegov jezik čini jedinstvenim.
„Jezik je hranitelj naroda. Dokle god živi jezik, dokle ga ljubimo i počitujemo, njim govorimo i pišemo, pročišćavamo ga, umnožavamo i ukrašavamo, dotle živi i narod, može se među sobom razumijevati i umno sajedinjavati, ne preliva se u drugi, ne propada” – Vuk Stefanović Karadžić.