Manifestacija kojom se najavljuje realizacija „Projekta primarne separacije otpada u 4 regiona“ (Pančevo, Srem – Mačva, Duboko i Pirot) održana je danas u dvorištu Doma omladine.
Temi odvajanja kućnog otpada doprinela su deca iz nekoliko vrtića i osnovnih i srednjih škola u Pančevu, koja su sa svojim vaspitačicama, učiteljima i nastavnicima osmislila svoje nastupe.
Izdvajanje komponenata otpada na izvoru nastanka – u domaćinstvima – za grad će značiti uspostavljanje sistema upravljanja otpadom koji podrazumeva odvojeno sakupljanje i transport komunalnog otpada, koji će se deponovati na deponiji, i ambalaže koja će se upućivati u reciklažu.
Predškolci iz Predškolske ustanove „Dečja radost“ i đaci iz osnovnih škola „Branko Radičević“ i „Jovan Jovanović Zmaj“, Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Mara Mandić“ i Muzičke škole „Jovan Bandur“ prikazala su svoja stvaralačka umeća na izložbi i na bini. Publika se zabavljala uz pesme Hora „Vokal Kids“, revije „reciklažnih“ frizura i mode, plesne tačke, takmičenja i izložbu radova od sekundarnih sirovina. Preporuka u okviru poziva svim građanima da prisustvuju događaju bila je da poneseu ambalažu i da je ubace u namenske posude, čime bi doprineli simbolici projekta.
Prisustvovali su predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, Džon Glejzbruk, programski menadžer EISP2 projekta, Antoan Avinjon, programski menadžer za životnu sredinu i klimatske promene Delegacije EU u Srbiji, delegacija stručnjaka iz Japana, zadužena za projekat pod nazivom „Poboljšanje životne sredine u Pančevu kroz saradnju akademske zajednice, grada Pančeva, industrije i građana”, koji finansira Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA), Zdenka Miljković, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Pančeva i Mišo Marković, direktor JKP „Higijena“ Pančevo.
Projekat odvajanja kućnog otpada realizuje se u Pančevu kao jednom od četiri regiona upravljanja otpadom u Srbiji, gde se organizuje primarna separacija otpada u okviru programa za donatorska sredstva IPA 2017 – Instrumenti za pretpristupnu pomoć Evropske komisije i EISP2 (Program podrške razvoju politika i ljudskih kapaciteta za razvoj zaštite životne sredine u Srbiji), koji je podržala Vlada Švedske.
U te svrhe, kroz projekat je realizovana i nabavka kamiona – autosmećara i kanti i kontejnera: 5077 plastičnih kanti, zapremine 240 litara, plave boje, sa točkićima – za sakupljanje reciklabilnog toka otpada iz kuća i 93 plastična kontejnera od 1,1 kubnog metra, plave boje, sa točkićima – za sakupljanje reciklabilnog materijala, osim stakla: papira, kartona, tetrapaka, PET ambalaže (plastične flaše i druga ambalaža od polietilena, odnosno plastike), aluminijumskih i čeličnih limenki i otpadne plastike poput vanglica, korita i sl. Deo plavih kanti za „suvu“ frakciju (ambalažni otpad) podeljen je u kompletu sa zelenim posudama za „mokri“, mešoviti kućni otpad i radnici „Higijene“ će ih prazniti pomoću novih autosmećara. Domaćinstva koja uz plave kante nisu dobila prateće zelene za mešoviti, „mokri“ (kućni) otpad, dobiće ih naknadno i o tome će biti obavešteni.
Džon Glejzbruk, programski menadžer EISP2 projekta, istakao je da se doprinos Programa podrške razvoju politika i ljudskih kapaciteta za razvoj zaštite životne sredine u Srbiji ogleda u tehničkoj potpori Gradu Pančevu i Ministarstvu zaštite životne sredine u aktivnostima iz tog domena.
„U toku meseca maja, više od sedamsto šezdeset tona sekundarnih sirovina, koje se upućuju u reciklažu, sakupljeno je u ukupno sedamnaest gradova koji su deo ovog projekta. Ta cifra je svakog meseca veća jer se građani Srbije sve više zalažu. Suština je da se poveća reciklaža i da se smanje troškovi, što je trenutni zadatak stanovništva, a deca za nama će dokazati u kojoj meri je to održivo“, rekao je Glejzbruk.
Antoan Avinjon, programski menadžer za životnu sredinu i klimatske promene Delegacije EU u Srbiji, izdvojio je promenu koju ovaj projekat donosi – ona se ogleda u smanjenju količina ambalažnog otpada na deponijama, te pospešivanju ekonomije i očuvanju prirode.
„Ovaj projekat je veoma važan za Evropsku uniju jer se praksa koja se njime ističe podrazumeva u svim njenim gradovima. Zadovoljni smo što se prenosi na Pančevo i ostale delove Srbije, kao i kako se projekat odvija, a ono čemu stremimo je razvrstavanje otpada u svakom domaćinstvu“, rekao je Avinjon.
Zdenka Miljković, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Pančeva, opisala je uspeh projekta kroz poboljšanje uslova za upravljanje komunalnim otpadom, u skladu sa standardima EU i srpskim zakonodavstvom.
„Razvojem i implementacijom infrastrukture za primarnu separaciju otpada unapređujemo preduslove za zaštitu životne sredine. Sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Kraljevinom Švedskom ulazimo u novi projekat Uvođenja tretmana zelenog otpada u pet regiona. Reč je o kompostiranju u domaćinstvima, kao i o odvojenom sakupljanju i kompostiranju zelenog otpada u gradovima i opštinama. Ovim i narednim projektima, svi zajedno nastavljamo da čuvamo svoju okolinu“, rekla je Miljković.
Mišo Marković, direktor JKP „Higijena“ Pančevo, rekao je da je u planu obuhvatanje celog grada istim sistemom upravljanja otpadom, posredstvom niza projekata koji predstoje.
„Cilj ovog projekta je da se sa trenutne stope odvajanja ambalažnog otpada koji se upućuje u reciklažu, a ona iznosi dva procenta u Srbiji, pomaknemo do petnaest odsto, u naredne dve godine, s obzirom na to da je rezultat u EU 48 %. Time doprinosimo reciklaži i štednji prostora ne deponijama, kao i smanjenju ugljeničkog otiska u Srbiji – prevencijom oslobađanja štetnih gasova, s efektom staklene bašte. Edukacijom koju, kao preduzeće, sprovodimo, obuhvatamo i najmlađe sugrađane da bismo promenili društvene navike u vezi sa odlaganjem otpada. Stvaranjem kulture građanina, a ne potrošača, i približavanjem brojnih načina ponovnog korišćenja određenim proizvodima, poštujemo i deo principa cirkularne ekonomije. Raduje me što deca znaju šta je reciklaža, što predsednik Republike Srbije promoviše projekte iz oblasti zaštite životne sredine, a Vlada Srbije ih odobrava u velikom broju“, rekao je Marković.
Građani se o aktuelnom projektu mogu informisati i na sajtu „Odvajamo“ https://odvajamo.rs/, koji nazivom otkriva i deo slogana „Brzo i lako sad odvaja svako“, a sadržajem upućuje na glavni projektni cilj – edukaciju građana Srbije o tome kako kućni otpad (naročito papir, metal, plastika i staklo) treba pravilno da razvrstavaju da bi doprineli reciklaži i sprečavanju nastajanja divljih deponija.