Zaposlene iz Radne jedinice Ekosirovina JKP “Higijene” Pančevo koji prazne po rasporedu plave kante u naselju Miloradović u Pančevu jutros je posetio v.d. direktora Higijene Mišo Marković.
Stanovnici naselja Miloradović u Pančevu počeli su među prvima da odvajaju kućni otpad. Plave kante i kontejneri se prazne po rasporedu koji su građani dobili prilikom preuzimanja posuda za ambalažni otpad.
“Bitno je da naši građani poštuju raspored i iznose svoje plave kante po rasporedu predviđenom za njihovo naselje i ulicui, da u plave kante ubacuju samo ambalažni otpad iz svog domaćinstva. Podela i uvođenje plavih kanti i kontejnera kao posuda za suvi (ambalažni otpad odnosno plastiku, papir, metal i staklo) sprovodi se kroz Projekat odvajanja kućnog otpada u Pančevu. Pokušavamo da uvedemo praksu odvajanja otpada na mestu nastanka odnosno u domaćinstvima kako bi se omogućila reciklaža dela otpada i na taj način smanjile količine koje završavaju na Sanitarnoj deponiji”, kaže Mišo Marković, v.d. direktora JKP Higijene Pančevo.
Ambalažni otpad koji se razdvoji završi u Reciklažnom centru u Vlasinskoj ulici br. 1 u Pančevu, posle razvrstavanja na liniji za separaciju balira se i transportuje u fabrike za reciklažu. Cilj ovog projekta je povećanje stope reciklaže na 15 % u naredne dve godine.
Prema postojećim podacima, u Srbiji je stopa reciklaže otpada iz domaćinstava manja od 2%, dok se u EU 48% komunalnog otpada reciklira.
“Plave kante smo podelili u MZ Gornji grad, MZ Mladost, MZ Tesla (naselje Novi svet gde su individualna domaćinstva), MZ Centar (naselje Donji grad gde su individualna domaćinstva), MZ Vojlovica. Trenutno se dele kante od vrata do vrata u Centru (naselje Donji grad), od ponedeljka delićemo na Tesli i od 1. septembra završavamo podelu na Mladosti”, kaže direktor Higijene.
Građani svakodnevno mogu da preuzmu plavu kantu i u Higijeninom Reciklažnom centru od 7 do 15 časova, Vlasinska bb Pančevo.
U JKP “Higijena” Pančevo kroz svoj rad promoviše činjenicu da pored šest primarnih resursa (vode, vazduha, nafte, prirodnog gasa, uglja i minerala), za civilizaciju postaje neophodan i sedmi, reciklabilni materijal. Resursi su ograničeni, a zbog preteranog i nemarnog iskorištavanja milijarde tona otpada završe na deponijama svake godine. Čovečanstvo je u poslednjih pola veka potrošilo više resursa nego u celoj istoriji do sada.
“Mi smo kao preduzeće preuzeli veliki posao, a našim sugrađani pokušavamo da nametnemo malu obavezu, da tu radnju odvajanja dovedemo na nivo refleksne radnje. U ovom trenutku mi smo veliki deo grada obuhvatili sa plavim kantama, za stambene zajednice delimo plave kontejnere. Plave posude će biti za papir, metal i plastiku, a zvonasti kontejneri za staklo. Uz podelu posuda vršimo stalne edukacije naših sugrađana koliko je bitno odvajanje otpada na mestu nastanka, već vidimo prve efekte projekta po količinama koje dolaze u naš Reciklažni centar. Implementacijom ovog projekta poboljšaće se upravljanje otpadom i unaprediće se stanje životne sredine u našem gradu”, kaže Mišo Marković.
U 21. veku reciklaža ambalaže treba da je naše i lično i zajedničko opredeljenje i da svakoga dana, svako od nas jednim pokretom ruke u posebnu posudu odvoji sabijenu, složenu ambalažu, da se što lakše transportuje i da vredan materijal ne bude odložen na deponiji, nepovratno izgubljen za dugi niz godina.
Danas se više od 50 procenata proizvedenih aluminijumskih limenki reciklira. Staklo može ponovo da se iskoristi bez promene kvaliteta, dok se papir, časopisi i novine za samo sedam dana recikliraju u nove. Pri tome, za svaku tonu recikliranog papira sačuva se 17 stabala u našim šumama. Oko 1.600.000 ljudi širom sveta zaposleno je u procesima prerade materijala koji se može reciklirati.
“Hajde da Pančevu damo šansu da bude savremen grad čiji građani odvajaju ambalažu za reciklažu. Da nam grad bude čist i da počnemo da se odnosimo prema otpadu kao prema sirovini koja ima najveću vrednost kada se u domaćinstvima odvoje sekundarne sirovine za reciklažu i najmanje moguće ambalažnog otpada odlaže na Sanitarnoj deponiji, da to što završi na deponiji merimo u kilogramima a ne u tonama. Zato i jeste slogan projekta: Brzo i lako sad odvaja svako. Zbog visokih temperature JKP “Higijena” Pančevo je svojim zaposlenim na terenu delila vodu. Hvala svim sugrađanima koji su preuzeli plave kante i kontejnere i učestvuju u projektu Odvajamo”, zaključio je u izjavi za naš portal Mišo Marković iz Higijene Pančevo.