JKP „Higijena održala je radionicu za učenike i zainteresovane građane o temi „Zaštita živote sredine – lanac ishrane i biodiverziteta“, u Gimnaziji „Uroš Predić“ u Pančevu.
Dr Satoši Ičize sa japanskog Instituta za istraživanje životne sredine predstavio je istraživanje o planktonima koji su uzorkovani iz vode Parka prirode „Ponjavica“, u Banatskom Brestovcu i Omoljici.
Ukazavši na vezu ovih mikroskopski sitnih biljnih i životinjskih organizama sa čistoćom okoline, podstakao je učenike na razmišljanje i pitanja. Priči o fitoplanktonima i zooplanktonima i njihovoj uslovljenosti stanjem u prirodi doprineo je i profesor mikrobiološke hemije sa mikrobiologijom i biogeotehnologije sa zelenom hemijom i druge grupe srodnih predmeta na Hemijskom fakultetu u Beogradu, dr Vladimir Beškoski.
Zaključak predavača i đaka je da Ponjavica nije u velikoj meri zagađena, ali da je treba očistiti i čuvati da to ne bi postala za pet ili deset godina, jer se već sada u njoj preporučuje kupanje samo tokom juna.
Profesor Satoši Ičize, strunjak u oblasti inženjerstva – Prefekturalni centar Šiga za istraživanje životne sredine na jezeru Biva u Japanu, koji se više od četrdeset godina bavi planktologijom i kvalitetom vode, govorio je i o globalnom zagrevanju, značaju pitke vode i biodiverziteta, odnosima predatora i plena i dr. Đake je posavetovao da misle samostalno i da veruju svojim procenama u vezi s ekologijom, pored udžbenika i profesora.
Prezentaciji i mikroskopskom ispitivanju prisustvovalo je sto đaka – sedamdeset gimnazijalaca i trideset polaznika Regionalnog centra za talente „Mihajlo Pupin“, njihovi profesori, naučna saradnica na Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Beogradskog univerziteta, dr Branka Lončarević, dipl. biohem. i predstavnici javnih komunalnih preduzeća „Higijena“ i „Zelenilo“.
Prenošenje znanja iz Japana u okviru programa partnerstva Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) za poboljšanje životne sredine u Pančevu osmišljeno je posredstvom saradnje akademske zajednice, grada Pančeva, industrije i građana.
Japanska agencija za međunarodnu saradnju je vladina agencija koja realizuje pomoć ekonomskom i socijalnom rastu u zemljama u razvoju i promociju međunarodne saradnje. Kancelarija JICA Balkan radi dugo godina u Republici Srbiji i već dva projekta usredsređuju se na grad Pančevo, u saradnji sa Udruženjem za unapređenje životne sredine iz prefekture Hjogo u Japanu (HEAA), pod pokroviteljstvom JICA programa partnerstva.
Ciljevi projekta su: izgradnja i razvoj ljudskih kapaciteta za samostalno preduzimanje akcija za poboljšanje stanja životne sredine, istraživanje trenutnog statusa životne sredine u Parku prirode „Ponjavica“, kao i održavanje obuka za analizu, procenu rizika, sprečavanje zagađenja i upravljanje životnom sredinom, ojačavanje administrativnih mera zaštite životne sredine i edukacija lokalnog stanovništva.