Izložba instalacija i objekata „Retrospektivni pogled na 1989–2003“ Petre Nikoloski biće održana od 4. do 22. septembra u Galeriji savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva. Svečano otvaranje zakazano je za ponedeljak, 4. septembra, u 19 sati.
„Petre Nikoloski je makedonsko-srpsko-engleski umetnik (rodio se u Prilepu, školovao u Beogradu, živi u Londonu). Deo njegovih umetničkih istraživanja odvijao se u Pančevu, a započeo je nastupom na Jugoslovenskom bijenalu skulpture (PIJS) 1989. i nastavio se preko niza drugih projekata (In situ, Bijenala vizuelnih umetnosti, Internacionalne umetničke radionice Staklo, samostalne izložbe posvećene projektu Drvo). To je vreme kada pančevačka galerija sve ubrzanije osvaja internacionalni prostor, da bi u drugoj polovini poslednje decenije prošlog veka i na prelazu vekova postala njegov ravnopravni deo. Ovaj period za umetnika je označio njegovo usvajanje nomadske egzistencije i afiniteta ka radu na licu mesta, u slobodnim javnim i alternativnim prostorima. Njegov diskurs je vrlo rano postao prepoznatljiv u jednostavnosti forme, njenoj prozirnosti i isprepletanosti, uz korišćenje obilja prirodnih materijala: drveta, pruća, lišća, vune, začina, ljudske kose… Njima često suprotstavlja drugačije materijale kao što su metal, staklo, ekseri, kamen, te u tom ukrštanju postiže potrebnu dinamiku. U svojim instalacijama, objektima, ambijentima i postmedijskim projektima umetnik se bavi graničnim područjima emotivnosti, čulnosti, egzistencijalnosti i etičnosti u kojima se dotiču prošlost i budućnost, iskonsko sa savremenim, prirodno s veštačkim. Kroz svoje plastičke koncepte umetnik ukazuje na različite društvene fenomene koji imaju uticaj na ljudski život i njegov opstanak. Poštovanje prirode i njenih zakonitosti stavlja u prvi plan, te ekološki osvešćeno otvara mnoga pitanja u vezi s očuvanjem/uništavanjem prirodnog pejzaža i svih njegovih sadržajnih elemenata. U odricanju i asketskom životu, Petre Nikoloski nalazi najbliskiju vezu s umetnošću, u kojoj sopstveni život poistovećuje s njom, te u toj simbiozi nalazi izvornu energiju za buduća kretanja“, kaže Svetlana Mladenov.
Ivana Markez Filipović, urednica programa vizuelnih umetnosti, kustos Galerije savremene umetnosti Pančeva podseća da je retrospektiva vrsta izložbe kakvom se tradicionalno predstavljaju umetnici koji stvaraju već 20, 30 i više godina.
„Autor je upriličio izložbu 2002. godine, u prostoru bivše Galerije savremene umetnosti Pančeva, posvećenu ekološkom konceptu u kojem je dugo radio – drvo – prostori – transformacija 1989–1999, a bio je i učesnik naše najstarije manifestacije bijenala – tadašnji 5. PIJS. Paralelno s Muzejem savremene umetnosti u Skoplju, ova saradnja sa Galerijom savremene umetnosti u Pančevu značajno je uticala na rad umetnika. Ovom prilikom biće predstavljeni objekti koji su nastali u tom periodu a nalazili su se u kolekciji galerije“, kaže Ivana Markez Filipović, urednica programa vizuelnih umetnosti, kustos Galerije savremene umetnosti Pančeva.
Publika će imati prilike i da vidi dva značajna video-rada koji će omogućiti lakše sagledavanje umetničkog opusa:
– Drvo, 2003, video-rad, režija Aleksandar Tokin i Sanja Milić, montaža Dejan Masl, produkcija Galerija savremene umetnosti Pančeva, ustupljena muzika – bend Ortodoks Kelts. Film je nagrađen Poveljom Grada Niša 2003. za eksperimentalni film.
– Kroz prostor i vreme, 1984, multimedijalna instalacija i kao rezultat video, prvi javni nastup – diplomski rad na FPU, Galerija Studentskog grada, Beograd, performans Katalin Ladik.