Dragan Đilas je nedvosmisleno u akciji formiranja monopola u opozicionom delu političke scene Srbije, baš poput onog koji je formirao na tržištu TV provajdera i marketinga dok je bio na vlasti. Iza svega stoji žeđ za novcem.
Boško, Borko, Marinika, Lutovac… samo su izvršni direktori ogranaka, čije će članove bojkot dovesti u apsolutnu zavisnost od finasijera. Sve je to, u slučaju Demokratske stranke, već viđeno. U ovom tekstu naći ćete i razloge zbog kojih Đilasov blok insistira na maksimalnoj mržnji prema SNS.
Računi DS su u blokadi od marta 2013. zbog kredita sa 18 odsto zelenaške kamate. DS je kredit uzela od Razvojne banke Vojvodine, za potrebe izborne kampanje 2012. godine. Uzeo ga je direktor kampanje Dušan Elezović koji je bio neformalni gospodar poslovanja RBV. DS, iznutra već razbucana, 2012. godine postaje opozicija, a Đilas, uz Pajtićevu pomoć – “spasitelj”.
Jedan od prvih koraka bio je da 18 stranačkih funkcionera svoje nekretnine založi kao garanciju da će kredit RBV biti vraćen. Deo duga bio je obezbeđen deviznim depozitima Pajtićevog prijatelja Zorana Mileševića. Đilas i Milešević su, za razliku od drugih, hipoteke i depozite osigurali posebnim ugovorima sa strankom.
Elezović, 2014. godine, radi navodnog smanjenja duga stranke prema banci, traži od poverenika RBV u stečaju, da se izvrši naplata dugovanja iz deviznih depozita porodice Milešević.
Dan kasnije i Đilas svoj prvobitno založeni stan zamenjuje novčanim depozitom od 200.000 evra. Ta operacija je učinjena kako bi Milešević i Đilas od stranke dobili nadoknadu štete u vidu kamate od 5 odsto na položene depozite.
Time su automatski aktivirane odredbe Aneksa I ugovora o obezbeđenju tuđeg duga, koje su dovele do toga da su obaveze koje je DS imala prema RBV sada dodatno uvećane prema garantima (Đilasu i Mileševiću). Za položene depozite (93.6 miliona dinara) Đilas i Milešević su od DS naplatili 140 miliona dinara.
Čim je Pajtić postao predsednik DS, Đilasov Multikom otkupio je preostali dug koji DS ima prema RBV. Pajtić je, oktobra 2015. godine, pokušao da prespinuje ovu operaciju na SNS, kao što to rade i ovih dana.
- Više ne dugujemo nijedan dinar Razvojnoj banci, a ljudi koji su založili svoje nekretnine ne moraju da brinu da će im ih Vučićev režim oduzeti, rekao je Pajtić u pokušaju da medijski iskonstruisanu mržnju članova DS prema SNS iskoristi kao paravan za još jednu tezgicu sa Đilasom.
Istina je da je Multikom, otkupom duga DS, za jedan dan, zaradio 100.000 evra, plus 1.4 odsto mesečne kamate na ukupni dug.
Banka je DS kamatila sa 1.4 odsto mesečno na 39 miliona dinara. Multikom je otkupio ceo dug DS po ceni od oko 39 miliona dinara, na koji su dodati određeni troškovi, što je na kraju izašlo na oko 41 milion dinara. Umesto da im ispostavi stvarni dug, oni su napravili ugovor po kojem se Mutikomu duguje oko 51 milion dinara, na koji ide mesečna kamata od 1.4 odsto.
Javnost se dugom DS prema Đilasu dugo nije bavila, sve dok Dragan Šutanovac nije izjavio da su Bojan Pajtić i Dragan Đilas lošim odlukama stranku devastirali kako u biračkom telu tako i finansijski.
Đilas je pre par meseci tvrdio da mu DS na ime starog duga više ništa ne duguje, a da je novac dobijen od kamata, oko 200.000 evra, u dogovoru sa DS, prebacio Fondaciji za unapređenje demokratije “Ljuba Davidović”, koju su inače osnovale demokrate još 1991. godine. Lutovac je stranačkim kolegama rekao da je taj novac potrošen na stranačke aktivnosti.
Zakon o zadužbinama i fondacijama jasno kaže da novac koji je uplaćen u budžet neke od ovih organizacija ne sme da se koristi za stranačke aktivnosti. O ovome se više ne govori i ne piše, jer je nemoguće dobiti informacije. Lutovac ne dozvoljava.
Današnja bitka oko DS nije bitka “čuvara vatre”, nego dalje prikrivanje tragova operacije čiji su akteri pravo lice opozicione “čestite, pristojne i građanske Srbije”.