Srpska pravoslavna crkvena opština Sakule, prikuplja priloge za zamenu starih i postavljanje novih aluminijumskih prozora na hramu Svetog Oca Nikolaja u Sakulama. Ostalo je da se prikupi još 400.000 od potrebnih 1.550.000 dinara. Novac se može uplatiti na Žiro račun: 200-2278910101061-30 kod banke Poštanska štedionica ili doneti kod sveštenika.
„Pozivamo sve ljude dobre volje da u skladu sa svojim mogućnostima pomognu oko sakupljanja novčanih sredstava radi kupovine i postavljanja novih aluminijumskih prozora na hramu Sv Oca Nikolaja u Sakulama“, kaže Dušan Suknović sveštenik u Sakulama.
Srpska pravoslavna crkva u Sakulama čuva istorijsko blago
Crkva Svetog Oca Nikolaja u Sakulama reprezentativna je jednobrodna građevina razuđenih fasada, izvedena u klasicističkom stilu.
Severna i južna fasada rešene su sa dubokim polukružno završenim nišama u kojima su smešteni prozori, a na zapadnom pročelju polukružno završen prozor nad portalom flankiraju dve slepe niše istog oblika i dimenzija.
U crkvi Svetog Nikole, sagrađenoj 1844, unutrašnja dekoracija poseduje stilsko jedinstvo, budući da je nastala kao delo jedne grupe majstora u kratkom vremenskom periodu.
Ikonopis Konstantina Pantelića iz 1856–57. na oltarskoj pregradi, arhijerejskom i Bogorodičinom tronu, čini celinu sa njihovim arhitektonskim konstrukcijama i skulptorskim radom (dverima, oplatom i rezbarijom).
Isti rezbar je verovatno načinio i dva nalonja za celivajuće ikone, a po svoj prilici istovremeni su i ornamentalni i figuralni ukras na zidovima hrama.
Konstantin Pantelić bio je štićenik mitropolita Stratimirovića i Lukijana Mušickog, što mu je donelo brojne narudžbine za velike slikarske poslove.
U crkvi se nalaze još ikone iz 18. i 19. veka i jedno okovano jevanđelje, štampano u Rusiji 1760. godine. Crkva je uvrštena u spomenike kulture velikog značaja.
Crkva je u nekoliko navrata renovirana, uglavnom je rekonstruisan i zamenjen krovni pokrivač ‐ crep i doterana je fasada. Unutrašnji radovi nisu izvođeni još od dvadesetih godina 20 veka. Godine 1997. izvedeni su radovi na pokrivanju krova novim biber crepom, a 1999. postavljeni su temelji za novi Svetosavski dom, i do 2002. godine završeni su svi radovi u Svetosavskom domu. Godine 2005. godine počeli su radovi na obnovi kompletne unutrašnjosti hrama.
Krajem prošle godine renoviran je crkveni toranj. Za ovaj projekat Srpska pravoslavna opština Sakule sufinanirana je preko konkursa za verske zajednice od strane lokalne samouprave.
Sa ovim sredstvima i sredstvima koja su preko banatske eparhije dobijena od Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, realizovan projekat renoviranja crkvenog tornja.
Nekada je postajala Vodica Svete Petke blizu Tamiša, a sada se više ne koristi, jer je svake godine Tamiš poplavi.