Baranda je naseljena 1784. godine za vreme vlade Josifa II. Pravoslavna crkva sazidana u ruskom stilu 1814. godina, za vreme mitropolita Stevana Stratimirovića.
Ikonostas je oslikan 1814. godine od strane Georgija Popovića, a ceo preslikan i pozlaćen 1930. godine od Antona Kožela. Crkvena slava se održava svake godine 22. maja, na dan prenosa moštiju Svetog Oca Nikolaja, kome je i hram posvećen.
Na crkvi ima tri zvona, koja su livena 1923. godine u Beogradu, u livnici „Goćevac“. Najstarija matična knjiga je iz 1779. godine.
U Barandi, do Drugog svetskog rata, postojale su dve vodice, jedna prema Debeljači, a druga prema Opovu. Vodica prema Debeljači bila je posvećena Velikoj Gospojini.
Lekovita voda je izvirala iz slatine. Mnoge bolesnike dovodili su na izvor i mnogi su se, tvrde svedoci, iscelivali uz pomoć Božiju. Izgradnjom ribnjaka, ta vodica je uništena i danas se ne zna njeno mesto.
Druga vodica se nalazi prema Opovu i posvećena je Ognjenoj Marini. Svake godine, u oči praznika, mnoštvo naroda dolazi u hram. Režu se kolači i služi večernje Ognjenoj Marini. Sutradan, na sam praznik, ide se na vodicu. Tamo se služi Liturgija. Dolazi verni narod i iz okolnih sela.
Prilozima parohijana, a za vreme sveštenika protonamesnika Radeta Kovrlije i predsednika crkvene opštine Paunov Save, 1987. godine sagrađena je mala crkvica, koja i danas postoji. Neimari su bili Arsenov Obrad, Alterov Sredoje i Milorad Rackov.
Srpska pravoslavna opština Baranda, početkom novembra ove godine, priredila je svečanost povodom završetka građevinskih radova na izgradnji doma, obnovi krova crkve i postavljanja behaton staza i platoa.
Posle liturgije u crkvi Svetog Oca Nikolaja, namesnik opovački, protonamesnik Željko Milovanov je uručio crkveno-opštinske zahvalnice firmama i pojedincima koji su svojim prilozima pomogli obnovu crkve i izgradnju Svetosavskog doma.
Predsednik opštine Miloš Markov je istakao zajedništvo Baranđani koji su pored projektnih sredstava lokalne samouprave uspeli da svojim prilozima prikupe značajna sredstva.
“Mi smo kao lokalna samouprava dobili priznanje od naše Srpske pravoslavne crkve s obzirom na sredstva koja smo na početku godine inicirali, a to je bilo 300.000 dinara za renoviranje krova crkve u Barandi. Oni su to tada naveli kao prioritet i to je bio inicijalni novac kojim su počeli celu ovu akciju ali osim naših sredstava meštani su se odazvali u velikom broju, privrednici, poljoprivrednici, tako da je taj novac sa početnih 300.000 otišao na milion i po. Srpska pravoslavna crkva je dobila potpuno novi krov koji će im služiti decenijama”, rekao je Markov.
Učešće na današnjoj liturgiji bilo je navljeno i od strane Banatske eparhije ali je zbog neodložnih poslova vladika Nikanor bio sprečen da dođe. Arhijerejske gramate u rangu zadužbinara namenjene Opštini Opovo, Agros doo Opovo, Dejanu Joviću, Žarku Kljajiću, Boži Veresiji i Predragu Babinu, episkop banatski Nikanor uručiće naknadno.