U organizaciji opštine Kovin i Udruženja potomaka ratnika oslobdilačkih ratova Srbije 1912-1918. i poštovalaca Kovin održana je tradicionalna ceremonija polaganja venaca kraj spomenika Mira i razumevanja na Vojničkom groblju u Kovinu, povodom obeležavanja Dana oslobođenja Kovina u Prvom svetskom ratu. Parastos su služili najpre sveštenici SPS u Kovinu, a potom i sveštenik Rimokatoličke crkve.
U ime lokalne samouprave, delegaciju je predvodio predsednik Skupštine opštine Kovin Zoran Bradanji, koji se i obratio prisutnim zvaničnicima i građanima.
„Ovih 60 humki ispred nas i spomenik Mira i razumevanja na mestu počinka ratnika preminulih 1915. u Kovinu, čine naš praznik posebnim, jer smo održali sećanje na sve časne vojnike i oficire, i srpske i austrougarske vojske. Kao lokalna samouprava smo se jasno opredelili da podržimo posebnom godišnjom ceremonijom odavanje počasti ratnicima sa raznih strana, koje je sudbina zauvek spojila na tlu kovinskom“, rekao je Bradanji.
Podsetimo, na lokaciji Vojničkog groblja u Kovinu sahranjeni su posmrtni ostaci ratnika suprotstavljenih vojski koji su stradali u borbama oko Smedereva 1915. godine, a većina njih preminula je od posledica ranjavanja u tadašnjoj bolnici Crvenog krsta u Kovinu.
Vence kraj spomenika ratnicima položili su i: u ime ministarstva odbrane i Vojske Srbije, oficiri Komande za razvoj banatske brigade: potpukovnik Aleksandar Petrović, potporučnik Vlado Raljić i stariji vodnik prve klase Mile Platiša, u ime Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pomoćnica ministra Sanja Lakić, u ime Ambasade Republike Austrije g. Amadeus Falthajner (Amadeus Faltheiner), ataše za kulturu i direktor Austrijskog kulturnog foruma, u ime Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo v.d. direktora Grozdana Milenkov sa saradnicom, kao i delegacije: Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije 1912-1918. i poštovalaca Kovin, Crvenog krsta Kovin, SUBNOR-a Kovin, Udruženja penzionisanih podoficira Kovina, udruženja potomaka ratnika i poštovalaca iz Smedereva, Požarevca, Lipa, Miloševca, zatim delegacije Prve i Druge MZ Kovin, MZ Skorenovac, Doma zdravlja Kovin, Rudnika Kovin, Vodoprivrednog društva Tamiš-Dunav Pančevo- Kovin, JP „Kovinski komunalac“, Gimnazije i srednje stručne škole „Branko Radičević“ Kovin, Srednje stručne škole „Vasa Pelagić“ Kovin, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Kovin,
PU „Naša radost“ Kovin, Ustanove za sport Kovin, Turističke organizacije opštine Kovin, Ustanove „Lasta“, Kovin, delegacija OO Socijalističke partije Srbije Kovin.
Delegacija opštine i Udruženja potomaka Kovin, zajedno sa udruženjima iz okoline i predstavnicama Kola srpskih sestara iz Miloševca, odale su poštu kraj spomen obeležja internircima stradalim u požaru u Svilari krajem Velikog rata.
Obeležavanje Dana oslobođenja Kovina u Prvom svetskom ratu programski je obogaćeno tribinom „Heroine“ održanom u Biblioteci u popodnevnim satima 10. novembra. Istorijsku tribinu organizovali su zajednički Muzej žrtava genocida, Biblioteka ,,Vuk Karadžić” Kovin i Udruženje potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije 1912-1918. i poštovalaca Kovin. Predavanje su održale istoričar i kustos Biljana Marcojević i antropolog i saradnik Muzeja žrtava genocida Teodora Stojiljković, a publika je imala jedinstvenu priliku da sazna detalje o junačkim podvizima najhrabrijih žena koje su obeležile protekli vek. Prikazan je film o Hildi Dajč, dvadesetogodišnjoj beogradsoja Jevrejki koja je dobrovoljno otišla u logor na Starom sajmištu kako bi pomogla svojim bolesnim i nemoćnim sunarodnicima, a zatim i prezentacija o ratnim heroinama iz 1. i 2. svetskog rata Milunki Savić, Vasiliji Vukotić, Milici Tepić, Nadeždi Petrović.