Muzej žrtava genocida, Biblioteka ,,Vuk Karadžić” Kovin i Udruženje potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije 1912-1918. organizovali su istorijsku tribinu „Heroine”.
Tim povodom je prošle nedelje prikazan film o Hildi Dajč zatim i prezentacija o ratnim heroinama iz 1. i 2. Svetskog rata. Predavanje su održale istoričar i kustos Biljana Marcojević i antropolog i saradnik Muzeja žrtava genocida Teodora Stojiljković. Publika je imala priliku da čuje junačke podvige najhrabrijih žena koje su obeležile protekli vek.
Hilda Dajč, dvadesetogodišnja beogradska Jevrejka dobrovoljno je otišla u logor na Starom sajmištu kako bi pomogla svojim bolesnim i nemoćnim sunarodnicima. Ubrzo je shvatila da korača putem koji vodi u smrt. Ostavila je dirljiva pisma koja svedoče o njenom neustrašivom, duboko humanističkom i tragičnom putu. Pisma koja je napisala Hilda redak su dokument koji govori u kakvim su uslovima živeli Jevreji u logoru na Sajmištu, od decembra 1941. do maja 1942. godine.
Među ženama čije se ime izgovara sa poštovanjem je Milunka Savić, srpska junakinja balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, narednik u Drugom puku srpske vojske „Knjaz Mihailo”, poznatijem kao Gvozdeni puk i jedna od žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja. Vasilija Vukotić je još jedna od heroina ratova. Bila je „crnogorska vila”, visokog obrazovanja koja sa 15 godina učestvuje kao bolničarka u balkanskim ratovima i priključuje se vojsci i u Velikom ratu.
Požrtvovanost Milice Tepić, poznata kao Majka Knežopoljka, ovekovečena je na čuvenoj ratnoj fotografiji Žorža Skrigina, koja je obišla svet. Milica je i simbol borbe za opstanak majke koja nije htela da se prepusti sudbini, niti dozvoli da sa decom završi u ozloglašenom logoru Jasenovac. Između ostalog, spomenuta je i Nadežda Petrović, naša slikarka, humanistkinja, društvena radnica i ratna bolničarka. Na kraju večeri, priređen je prigodan koktel za sve prisustne.