Siva eminencija iza maliganskog sudije za prethodni postupak Višeg suda u Pančevu Jonela Murešana i neblagovremene zamenice višeg javnog tužioca u Pančevu Olivere Sekulić Šošdean dobro je svima poznata. Sada ćemo tu „žutu“ hobotnicu da razMONTERRAmo.
Republički javni tužilac, posle suspenzije i razrešenja zbog katastrofalnim rezultata rada, kaznio je Gordanu Čolić „progonom“ iz Beograda. Tadašnji predsednik republike, Boris Tadić, 2010. godine, na nagovor Dragana Kopčalića, njenog zeta, „DS biznismena“ i saradnika Dragana Đilasa, dao joj je funkciju Višeg javnog tužioca u Pančevu. Došla je u paketu sa Anom Borović, koja je postavljena na funkciju OJT u Pančevu.
Koliko su značile stranci, govore beneficije od tadašnjeg šefa države lično. Svaka je dobila limuzinu i vozača za prevoz od Beograda do radnog mesta. Tu dodajte još dnevnice, dodatke za dežurstva i naporna savetovanja u turističkim centrima poput Palića, Tare i Vrnjačke Banje…
Jer, „demokratski“ zadatak nije bio pravosudnog tipa. Zadatak je bio „glodanje“ južnog Banata.
Za pet i po godina njihovog rukovođenja VJT i OJT u Pančevu naneta je ogromna materijalna šteta budžetu. Izgubile su 535 postupaka pred sudovima u Pančevu i Vršcu, što je poreske obveznike, samo na ime troškova, koštalo 89.339.111 dinara. Naravno, u njihovu i ličnu korist šefova Demokratske stranke.
To najbolje ilustruje slučaj Mirjane Puzić, direktorke pančevačke „Apoteke“, protiv koje je Državna revizorska institucija, u februaru 2013. godine, podnela zahtev za pokretanje postupka. U krivičnoj prijavi navodi se da je naneta šteta od 1.3 MILIJARDE dinara. Čolićka je naredila da se istragom obuhvati samo petina spornih dela. Njena desna ruka u VJT Pančevo bila je Olivera Sekulić Šošdean. Sada shvatate kako i zašto je Šošdean zakasnila sa žalbom na oslobađajuću presudu za Krišana i ekipu. Rekla joj Goca. U tužilaštvu važi: Radi kako ti gazda kaže!
Južni Banat je postao „Čolićkin teren“, jer je u džepu držala DS gradonačelnicu Vesnu Martinović. Pomogla joj je firma zeta Kopčalića, „Monterra“, koja je odmah za njom stigla u Pančevo. Dobijali su sve unosne poslove. Započeli su izgradnju Hale sportova, zgrade Zavoda za javno zdravlje i Deponije. Nestale su ogromne svote novca, a niti jedan projekat nisu završili.
Betonska konstrukcija Hale sportova „Bagremar“, za koju je potrošeno 189.685. 815,28 dinara, još uvek liči na scenu za postapokaliptični horor film. JKP „Higijena“ uplatila im je 6.5 miliona evra. Deponija nije završena, a dokumentacija je nestala. Sporan je i privatni projekat „Tamiš-kapije“, zgrade sa 90 stanova, za koju se ne zna da li je plaćeno komunalno uređenje građevinskog zemljišta. Na izgradnji te zgrade poginuo je jedan radnik. Na odgovornost nije pozvan vlasnik „Monterre“ nego nebitan niži rukovodilac.
O zgradi Zavoda za javno zdravlje govoriće Vam pančevački novinar Vladimir Đoković i njegovi sagovornici.
Čolićka još uvek radi u Višem javnom tužilaštvu u Pančevu. Kao i Šošdean. Kao i njihov saradnik Murešan u Višem sudu, gde finiširaju svoj biznis. Tako je „žuto preduzeće“ sprovelo „reformu pravosuđa“, a južni Banat pretrpeo posledice, od kojih se još uvek oporavlja. Dokle?