Ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović, tokom današnje posete Pančevu, rekla je da će se izgradnjom hale i opreme povećati procenat reciklaže u skladu sa principima cirkularne ekonomije, što će znantno dproineti zdravijoj životnoj sredini.
“Danas mi je izuzetno zadovoljstvo što se nalazimo svi ovde u Reciklažnom centru u gradu Pančevu i što možemo da obiđemo radove na novoj hali i novoj opremi koja je stigla kako bismo svi zajedničkim snagama povećali procenat reciklaže, što je jedan od prioriteta Ministarstva zaštite životne sredine, a isto tako i poštovali principe cirkularne ekonomije“, rekla je ministarka Vujović.
Ona se zahvalila Gradu Pančevu, gradonačeniku Aleksandru Stevanoviću i njegovom timu, direktoru JKP Higijena Miši Markoviću, što su imali dobar projekat i znali šta žele, kako bi unapredili kvalitet života svakog građanina Pančeva.
„Stara linija za baliranje nije bila dovoljnog kapaciteta i stoga smo zajedničkim snagama odvojili sredstva, više od 180 miliona dinara, kako bismo uložili u novu opremu i kako bismo mogli da sekundarnu separaciju, pre svega, radimo po najsavremenijim standardima, kao i primarnu separaciju, na čemu insistira Grad Pančevo. Zahvaljujem se građanima Republike Srbije i građanima Grada Pančeva, jer bez njih ne možemo učiniti da bude bolji kvalitet životne sredine”, rekla ministarka Vujović.
Irena Vujović je podsetila da je Grad Pančevo nosilac jednog od regiona koji su učestvovali u projektu Evropske unije zajedno sa Ministarstvom i u skladu sa tim projektom su dobili nekoliko hiljada kanti.
“Zajednički se trudimo da regionalna deponija u gradu Pančevu uskoro krene da se radi odnosno da se proširuju kasete i da se montira najsavremenija oprema, kako bi mogle i druge opštine iz Južnog Banata da gravitiraju ka njoj, a i da otpad sa te deponije dolazi ovde, onaj koji je reciklažan“, rekla je Vujović.
Ministarka se u svom obraćanju osvrnula i na druge projekte.
„Kada govorimo o drugim projektima, još jednom pokazujemo da smo dobri partneri sa Gradom Pančevom, kao i sa drugim jedinicama lokalne samouprave u Južnom Banatu. U prethodne tri godine odvojili smo više od 100 miliona dinara kako bismo uložili u ekološke projekte, pošumljavanje, ozelenjavanje, zamene kotlova u individualnim domaćinstvima i javnim ustanovama, ali isto tako i u sanacije devastiranog zemljišta. Tu se nećemo zaustaviti. Pozivam i ovom prilikom jedinice lokalne samouprave, da se obrate Ministarstvu, da vidimo šta je to što možemo da uradimo u narednom periodu, jer budžet za ekologiju, odnosno za životnu sredinu, iz godine u godinu je sve viši, ostavljamo više sredstava i svakako je jedan od prioriteta Vlade Republike Srbije ulaganje u životnu sredinu. Zahvaljujem se još jednom Gradu Pančevu, ali i svim Pančevcima što su odgovorni prema životnoj sredini“, izjavila je ministarka Vujović.