Turistička organizacija opštine Kovin i Zavod za zaštitu spomenika kulture Pančevo su danas organizovali predavanje na temu “Kodeks ponašanja prema kulturnom nasleđu” u galeriji Centra za kulturu Kovin.
Predavanje je bilo namenjeno mladima kako bi se što bolje upoznali sa kulturnim nasleđem svog mesta.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Pančevo, Opština Kovin i Turistička organizacija opštine Kovin imaju dobru i dugogodišnju saradnju.
Grozdana Milenkov, etnolog konzervator kaže da je to i bio jedan od razloga da pančevački Zavod za zaštitu spomenika kulture ovde predstavi Kodeks ponašanja prema kulturunom nasleđu.
„Kodeks je nastao u okiru projekta koji je pre nekoliko godina finasnirao grad Pančevo i predstavlja pojmovnik koji se tiče kuturnog nasleđa. U Kodeksu su predstavljene ustanove kulture koje se bave zaštitom kulturnog nasleđa, zakonski okviri koji štite ovo nasleđa Republike Srbije pošto smo mi želeli da vidimo šta mi kao građani treba da uradimo i možemo da uradimo za kulturno nasleđe. Kodeks je rađen sa aspekta građana, ljudi koji žive u kontaktu sa kulturnim nasleđem. Jednostavno koje su naše obaveze i odgovornosti kada govorimo o kulturnom nasleđu, osim ovoga što je zakonska obaveza i onga što ustanove rade“, kaže za RTV Pančevo etnolog konzervator Grozdana Milenkov.
Kovin je izabran kao primer dobre prakse, kaže Jasna Jovanov v.d. direktor pšančevačkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
„Zavod je ovde prisutan već nekoliko godina, jer radi na iskopavanju Kovinske tvrđave. Istraživanja na Kovinskoj tvđavi su završena pre mesec dana i očekuje nas nastavak sledeće godine. Planiramo da apliciramo za sredstva kod Ministarstva kulture za sanaciju lesa ispod lesa ispod temelja Kovinske tvrđave“, kaže Jasna Jovanov.
Predstavljanje Kodeksa i priča o kulturnom nasleđu održana je u galeriji Kultrnog centra u Kovinu. Radionici su prisustvovali učenici iz kovinske srednje škole „Vasa Pelagić“, kao i zainteresovani građani.
„Želeli smo da uokvirimo saradnju, jer već tri godine radimo na iskopavanjima i istraživanjima na utvrđenju u starom gradu. Želeli smo da i na ovaj način prikažemo kulturu i značaj kulturnog nasleđa i kako ono utiče na stanovništvo. Kao i Zavod i mi ćemo aplicirati kod Ministarstva i videćemo u kom pravcu ćemo nastaviti. Bez arheoloških iskopavanja i istraživanja i rezultata ne možemo da radimo konzervaciju Kule i utvrđenja“, kaže direktorka Turističke organizacije opštine Kovin Divna Kirilov.
Na radionicama je bilo reči i o utvrđenim nepokretnim kulturnm dobrima i o onima koja su u postupku utvrđivanja, a bilo je reči i o istorijskim epohama za koje su vezana.