Jubilarno 20. Bijenale umetnosti u Pančevu pod nazivom ”rafinerijamanastir”, biće održano od 27. maja do 27. juna u više galerijskih prostora.
Selektorka ovogodišnjeg programa je kustoskinja i kritičarka Maja Ćirić, a svoja dela predstaviće 34 umetnika i kolektiva iz Srbije i inostranstva.
Selektorka Bijenala Maja Ćirić i Ivana Markez Filipović, urednica likovnih programa Kulturnog centra Pančevo predstavili su ovogodišnji koncept i učesnike na konferencije za medije održanoj u Kulturnom centru Pančevo.
Ivana Markez Filipović kaže da su se pri odabiru ovogodišnjeg selektora vodili željom da to bude pre svega neko ko ima veze s Pančevom i ko poznaje grad. Naglasila je da će i ove godine Bijenale biti realizovano u više galerijskim prostora u Pančevu.
Svečano otvaranje Bijenala biće 27. maja u 17.30 časova u dvorištu Narodnog muzeja, nakon čega će biti odigrani performansi na različitim lokacijama u gradu.
„Bijenale umetnosti u Pančevu, 20. po redu, tematski je inspirisano lokalnim hibridnim fenomenom koji oslikava ikoničan i naizgled kontrastan, horizontalan i neposredan suživot Rafinerije nafte i manastira Vojlovica, a čija međuzavisnost u zavisnosti od tačke gledišta, može biti simbiotična ili konfliktna. Bijenale rafinerijamanastir otvara pitanja da li je i kako je moguće delovati izvan i preko domena matrica, obrazaca i uslova koji generišu manastir i rafinerija, svako za sebe ali i zajedno, te kako razrešiti odnos ograničenog parohijalnog delovanja i nezaustavljive potrebe za otvorenošću i inventivnošću. Privremene odgovore Bijenale rafinerijamanastir možda pronalazi u umetnosti koja pomiruje spekulativnu imaginaciju i tehnologiju. Ako već nije moguć otklon kako od dogmatizma tako i hiperkapitalizma, moguće je umetnički predlog u smislu stvaranja jedne privremene razlike“, kaže selektorka programa Maja Ćirić.
Na 20. Bijenalu umetnosti učestvuju autori iz Srbije: Adrienn Újházi, Aleksandra Jovanić, Aleksandar Todorović, Ana Vujović, Bogoljub Đoković, Veljko Zejak (Srbija-Slovenija), Darija Medić (Srbija-SAD), Igor Simić (Srbija-SAD), Jelena Micić (Srbija-Austrija), Kristina Tica (Srbija-Austrija), Luka Cvetković (Srbija-Švajcarska), Ljiljana Šunjevarić, Matrijaršija, Milenko Prvački (Srbija-Singapur), Milica Mijailović (Srbija-Crna Gora) Milica Ružičić, Nataša Kokić, Nemanja Nikolić, Nikola Damjanov, Pleme F 20, Sanja Anđelković i Udruženje Kurs.
Umetnici iz inostranstva čiji će radovi će biti predstavljeni su Adria Julia (Španija), Anuk Kruithof (Holandija), Jurgen Ots (Belgija), Catinca Malaimare (Rumunija-Velika Britanija), Mykola Ridnyi (Ukrajina), Mit Borras (Španija-Nemačka), Michikazu Matsune (Japan-Austrija), Johnathan Monaghan (SAD), Muna Mussie (Eritreja-Italija), Oliver Ressler (Austrija), Tony Maslić (Hong Kong) i Heselholdt & Mejlvang (Danska).
Manifestaciju Bijenale umetnosti rafinerijamanastir prati i stručno priređen dvojezičan katalog sa tekstovima stručnjaka, kritičara i teoretičara umetnosti (Pierre d’Alancaisez, Bojana Matejić, Slobodan Marković i Jasna Atanasijević, Darko Vukić), ilustrovana pratećom foto-dokumentacijom.
Maja Ćirić je nezavisna kustoskinja i umetnička kritičarka. Nakon digitalnog zaokreta u 2020. godini, uključila se u figital (fizičke + digitalne) projekte, konferencije i izložbe u hibridnom području umetnosti + nauke + tehnologije. Ona takođe kurira i u metaverse-u. Istorijski gledano, Ćirić je bila kustoskinja Mediterranea 18 Young Artists Biennale-a u Tirani (2017), a bila je i kustoskinja (2007) i komesarka (2013) Paviljona Srbije na Bijenalu u Veneciji.
Maja je doktorirala teoriju umjetnosti (teza: „Institucionalna kritika i kustoske prakse”) na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Dobitnica je nagrade Lazar Trifunović (2008), Artslink Independent Projects Award (2008), ISCP Curator Award (2011), Curatorial Resarch Award, Dedalus Foundation and ICI (2013), Research Award, Visual Artists Ireland (2019). Tekstove u domenu umetničke kritike objavila je u Flash Art, Obieg, Artforum, Artmargins Online, Arts of the Working Class, springerin, Third Text.
Partneri Kulturnog centra Pančeva u realizaciji ovogodišnjeg Bijenala umetnosti su El Programa AC/E para la Internacionalización de la Cultura Española (PICE), Danish Arts Foundation, Austrijski kulturni forum, Narodni muzej Pančevo i Udruženje žena „Panonke”. Tradicionalni pokrovitelji manifestacije su Grad Pančevo, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu.