U mnogim sredinama u Srbiji, iako je 21. vek, žene se i dalje suočavaju sa stereotipima i predrasudama koje ih diskriminišu na svakom koraku, U praksi se suočavaju sa muškarcima koji ih ne gledaju kao sebi ravnima kada su neki “muški” poslovi u pitanju.
Uglavnom, žene imaju mnogo ideja koje su zasnovane na detaljno analiziranim činjenicama, mnogo brže prihvataju predloge, sugestije i primedbe od muškaraca. Upravo je to jedan od razloga da su se žene poslednjih godina izborile za koliko-toliko ravnopravan status sa kolegama koji organizuju i vode poslove.
U pojedinim situacijama potrebno im je više snage i energije da dođu do željenog cilja ali to postižu svojom upornošću. Ipak, put ka rodnoj ravnopravnosti i dalje nije lak. I dalje po broju zaposlenih prednjače muškarci ali u samoj vlasti sve je više žena jer biti žena na položaju ima i određene prednosti jer su žene odgovornije, svestranije i bolje organizovane, kao majke, ćerke, supruge i prijatelji ali i na poslu.
Zbog Zakona o rodnoj ravnopravnosti u kome je tako propisano u jedinici lokalne samouprave obrazovana su tela za rodnu ravnopravnost: Komisija za rodnu ravnopravnost u skupštini jedinice lokalne samouprave kao radno telo skupštine, koje čine odbornici (sve akte upućuju skupštini da razmatra iz rodne perspective) i savet za rodnu ravnopravnost u organima uprave koji čine imenovana ili postavljena lica, predstavnici ustanova, organa i organizacijama u oblastima značajnim za rodnu ravnopravnost i sprečavanje i suzbijanje rodno zasnovanog nasilja, prati stanje u oblasti rodne ravnopravnosti i predlaže mere za njeno unapređenje.
Izradu nacrta za Lokalni akcioni plan za rodnu ravnopravnost opštine Kovin za period 2021-2025. godine, podržala je Stalna konferencija gradova i opština u okviru programa Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji na putu pridruživanaj EU.
U toku izrade LAP-a preduzete su sledeće aktivnosti: Formirana je radna grupa gde je imenovano 13 članova (11 žena i 2 muškarca); sastanak radne grupe i jednodnevna onlajn obuka, izrađen onlajn upitnik koji je postavljen na internet prezentaciji, održano 5 grupnih diskusija za ženama, uzimajući u obzir potrebe različitih profila žena, uključujući žene iz vižestruko marginalizovanih grupa i diskutovalo o načinu i podršci prilikom zapošljavanja, u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, kulture, sporta, samohranim majkama, ženama sa sela, sa Romkinjama i ženama preduzetnicama.
Nakon sprovedene ankete i rezultata istraživanja dobijena je podloga za planiranje mera i aktivnosti Lokalnog akcionog plana i opštim ciljem da se poboljša položaj žena u unapredi rodna ravnopravnost u opštini Kovin. Određeni su i posebni ciljevi:
- Uvođenje rodne perspektive u sve lokalne politike, mere i aktivnosti finansirane iz budžeta opštine Kovin
- Sprovođenje politike jednakih mogućnosti i smanjivanje postojećih nejednakosti između žena i muškaraca u (samo)zapošljavanju, ekonomskim merama i podsticajima, kao i unapređenje kvaliteta i dostupnosti zdravstvene i socijalne zaštite
- Unapređenje bezbednosti svih građana a posebno žena u zajednici
- Unapređenje kvaliteta života u opštini Kovin, posebno unapređenje kvaliteta života žena iz višestruko diskriminisanih grupa
Opština Kovin može da se pohvali sa mnogo žena na rukovodećim funkcijama, što se dobro pokazalo jer postižu odlične rezultate, a polna diskriminacija gotovo da je iskorenjena. Predsednica opštine Kovin je g-đa Sanja Petrović, Načelnica OU g-đa Jelena Čolaković, na čelu tima Radne grupe za izradu LAP-a g-đa Biljana Stojković, Narodna poslanica u Skupštini Srbije je Violeta Ocokoljić, Direktorka Centra za socijalni rad g-đa Marija Šalipurović, Direktorka Predškolske ustanove “Naša radost” g-đa Aleksandra Alavanja, vd Direktorka Biblioteke “Vuk Karadžić” Ivana Jovanov, Direktorka Doma zdravlja “1. Maj” Kovin Jasmina Đakov, Direktorka NBPB Kovin dr Jovanka Petrović, vd Direktorka Ustanove za pružanje dnevnih usluga socijalne zaštite “Lasta” Kovin Jovana Jovašević i Direktorka Turističke organizacije opštine Kovin g-đa Divna Kirilov.
Od ukupno 10 osnovnih i 2 srednje škole u opštini Kovin, u 4 škole su žene direktorke, od 7 članova opštinskog veća 4 su žene i od 45 odbornika Skupštine opštine Kovin 17 su žene.
Žene iz dana u dan imaju sve veću ulogu i prava što je važno zbog njihovog osnaživanja kako bi prevazišle prepreke na koje nailaze, koristeći sva prava i mehanizme koji su im na raspolaganju. Ključnu ulogu imaju i obrazovanje kao i poboljšanje ekonomskog i socijalnog statusa žena.