Savet za rodnu ravnopravnost grada Pančeva povodom međunarodne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” organizovaće niz aktivnosti s ciljem podizanja svesti i preduzimanja akcija za suzbijanje nasilja nad ženama.
Kampanja je počela jutros podelom narandžastih marama zaposlenim ženama u Uslužnom centru u Gradskoj upravi i ostalim javnim službama uz apel funkcionerima koji danas budu istupali u javnosti da nose narandžasto obeležje – simbol borbe protiv nasilja nad ženama.
Ivana Rosić, predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost grada Pančeva kaže da su odlučili da danas poklone narandžaste marame svojim koleginicama u javnim ustanovama koje u najvećoj meri svakodnevno komuniciraju sa građanima i građankama.
„Želeli smo da na taj način pokušamo da delujemo na svest građana, ali i da ih edukujemo o važnosti ove teme koja je svakako deo svih nas i predstavlja problem celokupne zajednice, a ne samo pojedinke. Zvanična boja ove kampanje je narandžasta boja koja simbolizuje borbu žena i devojčica za svetlu budućnost. Savet će u okviru kampanje imati nekoliko aktivnosti. Današnju ćemo nastaviti sa našim lokalnim funkcionerima i funkcionerkama i predstavnicama udruženja žena gde ćemo svi zajedno pisati poruke ohrabrenja svim ženama koje se osećaju uplašeno i poručiti im da se ne plaše, jer nisu same i da postoje institucije u koje bi trebalo da imaju poverenja“, izjavila je Ivana Rosić.
Grad Pančevo nizom mera utiče na poboljšanje položaja žena koje su žrtve nasilja.
Ove godine iz budžeta grada izdvojeno je oko pet miliona dinara za proširenje kapaciteta Sigurne kuće koja je regionalnog karaktera i koja predstavlja bezbedno sklonište za žrtve nasilja i njihovu decu. Takođe, svake godine barem jedna žena koja je bila žrtva nasilja dobija sredstva po konkursu za samozapošljavanje i stvara mogućnost sebi ali i deci da pokrene sopstveni biznis i na taj način se ekonomski osnaži. Znamo da je upravo taj ekonomski momenat jedan od osnovnih motiva zašto žrtva ne napušta nasilnika. Tu je i veoma značajan projekat u kom grad učestvuje a to je „Odskočna daska“ na osnovu kog će 13 porodica iz osetljivih grupa biti stambeno zbrinuto od kojih će 9 biti žrtve nasilja, 3 porodice sa osobama sa invaliditetom kao i jedna višečlana porodica sa većim brojem dece. Grad pruža i besplatnu pravnu pomoć žrtvama nasilja. Istakla bih da postoji i SOS linija 0800 100 113 gde se mogu javiti sve žrtve koje doživljavaju bilo koji vid nasilja i na taj način učiniti prvi korak u rešavanju ovog teškog i velikog problema“, rekla je Ivana Rosić.
Od danas na zgradi svake Mesne zajednice biće istaknut i plakat koji informiše žene žrtve nasilja kome mogu da se obrate za pomoć.
„U uređenoj državi kakva je danas Republika Srbija gde se Zakoni donose i primenjuju važno je da kažem da je svaki vid nasilja, bilo fizički ili psihički, zločin i da za to postoji zakonski propisana kazna. Zbog toga je važno prijaviti nasilje, jer je to jedini način da se žrtvi pomogne i izbegne fatalan ishod. U maju ove godine Narodna Skupština usvojila je i novi Zakon o rodnoj ravnoprvnosti koji će u velikom meri pomoći da se prevaziđe rodni jaz“, smatra Ivana Rosić.
U toku ovih 16 dana kampanje organizovaće se niz akcija i aktivnosti u Pančevu koje bi trebalo da podignu svest o tome šta je nasilje, da ga ne treba trpeti, da smo obavezni da nasilje prijavimo i da ne smemo da ćutimo i tolerišemo dok se vrši.
„Jedna od aktivnosti biće obilazak Sigurne kuće sa gradonačelnikom i većnikom za socijalnu politiku, organizoovaćemo radni sastanak sa predstavnicima udruženja, a povodom Svetskog dana borbe protiv side Zavod za javno zdravlje Pančevo organizovaće besplatno testiranje na virus HIV od 29. novembra do 3. decembra. Izložbom radova udruženja obeležićemo Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, dok ćemo povodom godišnjice Montrealskog masakra održati tribinu na temu nasilja prema ženama. Organizovaćemo podelu magneta sa brojem SOS telefona za žrtve nasilja, kao i obilazak Dnevnog boravka „Neven“ u Pančevu“, navela je neke od aktivnosti Ivana Rosić.
„16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je globalna, svetska kampanja koju obeležava 1.700 organizacija u više od 100 država sveta. Kampanja počinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.
Kampanja „16 dana aktivizma“ obuhvata pet važnih međunarodnih datuma koja povezuju žene, nasilje i ljudska prava: 25. novembar – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama; 1. decembar – Svetski dan borbe protiv AIDS-a; 3. decembar – Međunarodni dan osoba sa invaliditetima; 6. decembar – Godišnjica Montrealskog masakra i 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava.