Sve češća pojava negacije postojanja virusa Covid-19, iako se ceo svet suočava sa pandemijom, ili neprihvatanje surove istine, poput većeg broja pozitivnih i žrtava Covid-19, ukazuje da vam se povećava stepen anksioznosti, što dovodi i do podsvesnog povećanja straha.
Važan korak u upravljanju anksioznošću, uključuje suočavanje sa strahom od Covid-19, koji se javlja iz raznih razloga. Normalno je da želite da izbegnete stvari kojih se bojite.
Međutim, samo izbegavanje vas sprečava da naučite, da to čega se plašite, iako prisutno, nije baš toliko opasno, kao što mislite. Samo je potrebno pratiti uputstva struke i dobro se zaštititi, razviti mehanizam opreza, kojim se suzbija strah.
Proces suočavanja sa strahovima se zove izlaganje. Izlaganje podrazumeva postepeno, i više puta ulaženje u situacije koje vas plaše, sve dok se ne budete osećali manje anksiozno. Izlaganje nije opasno i neće učiniti strah gorim, a posle nekog vremena, vaša anksioznost će drastično opasti.
Možda ste već probali izlaganje u prošlosti i otkrili da nije uspelo. Verovatno ste pokušali da se suočite sa nečim previše strašnim, ili niste to uradili na adekvatan način. Ako se ispravno uradi, izlaganje može biti vrlo efikasno u prevazilaženju strahova.
Pokušate ponovo, jer suočavanje sa istinom predstavlja jedan od najefikasnijih načina za prevazilaženje strahova, stresova i panike, koje strahovi uzrokuju. Budite strpljivi.
Nemojte se obeshrabriti, ako vaši strahovi počnu da se kreću unazad i ponavljaju. To se može desiti s vremena na vreme, naročito tokom stresnih perioda. To je normalno.
To samo znači da morate započeti vežbanje. Planirajte suočavanje sa činjenica, na primer, edukujte se o virusu Covid-19 i načinima zaštite, kroz relevantne, a ne kroz nekredibilne izvore i društvene mreže koje obiluju anksioznim primerima.
Zapamtite, suočavanje sa anksioznošću je dogoročni proces. Što pre počnete da se suočavate sa strahom, pre ćete ga pobediti.