Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocenila je da mere zabrane kretanja starijim od 65 godina daju rezultate i navela da ima konkretan dokaz, kroz uporednu statistiku Srbije i Italije.
- Ako se poredimo sa Italijom, u Srbiji imamo 25.2 odsto registrovanih pozitivnih na korona virus u starosnoj grupi od 60 godina, a u Italiji je taj broj 57.9 odsto, navela je Brnabić.
Ona je istakla da je ponosna na dosadašnje rezultate, uz ogradu da mogu da budu i bolji, i isticanje činjenice da je za to potrebna „gvozdena disciplina“.
- Ovo se ne odnosi samo na starije od 65 godina, već i na ostali deo stanovništva. Kompletno kretanje, svi kontakti moraju da budu svedeni na apsolutni minimum. To je jedini način da nastavimo da se borimo ovako, kako smo se borili do sada. Moramo našem zdravstvenom sistemu i zdravstvenim radnicima da pružimo šansu da se bore za naše živote, objasnila je Brnabić.
Ona je ponovila da u ovom trenutku Vlada nema dodatne mere, ali i najavila da se borba sa epidemijom kreće u novom pravcu.
- To je ofanziva. Borba će se odvijati na tri fronta. Prvi je masovnije testiranje. Drugi je smeštaj pacijenata u prihvatnim bolnicama u nekoliko gradova. Treći je puna implementacija pooštrene kaznene politike, rekla je Brnabić.
Kako je objasnila, Torlak više nije jedina referentna laboratorija za testiranje na Covid-19, nego je to sada moguće i na Institutu za javno zdravlje Vojvodine, Kliničkom centru Srbije, te u referentnoj laboratoriji za mleko Batajnica.
Takođe, rekla je, na VMA počinje obuka medicinskih sestara i tehničara za uzimanje briseva, tako da će broj onih koji budu testirani na virus korona u narednim danima biti znatno veći.
- Dosadašnji kapaciteti testiranja bili su između 300 i 400 dnevno, a sada će biti podignuti na 2.500 dnevnih testova na virus korona. Cilj je da kapacitet zatim bude 4.000, a potom i 7.000 testova na dan, rekla je Brnabić.
Privreme bolnice biće na Sajmu u Beogradu i Novom Sadu, kao i u hali Čair u Nišu.
- One koji su pozitivni na virus, a imaju blaže simptome, šaljemo u privremene bolnice pod lekarski nadzor. To je najbolji način da se borimo protiv ovoga, da izlečimo ljude, da ih zaštitimo, da se posle 14 ili 28 dana izleče i da mogu da se vrate da se bore sa svima nama, rekla je Brnabić.
Sa posebnim osvrtom govorila je i o potpunoj implementaciji pooštrene kaznene politike.
- Svi su mogli da vide da je završeno prvo onlajn suđenje i da je doneta prva presuda za kršenje pravila samoizolacije. Izrečena je kazna zatvora od tri godine, a u ovom trenutku se u pritvoru nalaze 112 osoba koje će imati suđenje, zaključila je Brnabić.