Na krilima muzike, onako kako to doživljavaju, ali i uče od najboljih, đaci u školama u Mramorku i Deliblatu priredili su krajem prošle godine dva nezaboravna koncerta u svojim školama i tako, zajedno sa učiteljima i nastavnicima, poželeli svima uspešnu 2020. godinu u koju su školski tek „uplovili“, posle zimskog raspusta.
Ideju je pokrenula i sa svojim kolegama realizovala profesorka muzičke kulture Violeta Pomar, a sada donosimo priče sa događaja iz obe škole, kao i fotografije koje nam je poslala. Iako je od koncerata prošlo nekoliko nedelja, neka izveštaji posluže kao dobar uvod u obeležavanje najvećeg školskog praznika, Savindana.
Novogodišnja čarolija u OŠ „Sava Maksimović“
U školi u Mramorku Božićni koncert upriličen je uoči zimskog raspusta, 20. decembra . Program koncerta osmislili su su prof. muzičke kulture Violeta Pomar, profesori razredne nastave Brankica Savić i Rodika Sterijan, a priključili su se i profesor rumunskog jezika Marinika Purić, profesor istorije Anita Meza i verske nastave Ivan Milanović. Muzički program ispunjen lepotom dečjeg umeća – pevanjem, sviranjem, igrom i glumom izveli su učenici nižih razreda, školski hor i orkestar. Kao i prošle godine, specijalni gosti, učenici OŠ „Paja Marganović“ iz Deliblata: Milica Krčulj, Teodora Crevar, Helena Dolašević, Marko Jovanović i Jovana Meza, predstavili su se svojim odabranim programom klasične muzike kao solisti na klaviru.
Pomenuti koncert bio je deo projekta škole po nazivom „Novogodišnja čarolija“ na kojem je radilo više nastavnika predmetne i razredne nastave: Viktorija Krničan Krstić, Aleksandra Sorajić, Marija Bešlin, Milica Ilić, Dragana Lazarević, Željka Marković, Rodika Sterijan, Marinika Purić, Ivan Milanović, Anita Meza, Brankica Savić, Violeta Pomar, Danijela Glavonić. Projekat je vodila profesor srpskog jezika i književnosti Dragana Paunović. Cilj projekta bilo je ne samo negovanje prazničnog duha i tradicije, već i sjedinjavanje nastavnih vanastavnih i slobodnih aktivnosti sa aktivnostima obogaćenog jednosmenskog rada sa kojim se uspešno startovalo ove školske godine. Projektom je obuhvaćena novogodišnja dekoracija školskog prostora, izrada i prodajna izložba dekorativnih predmeta i čestitki (na srpskom, rumunskom, nemačkom, engleskom , staroslovenskom jeziku, čak i egipćanskim hijeroglifima) koje su vredno pripremali učenici sa svojim nastavnicima. Čestititke su poslate starim usamljenim meštanima, predstavnicima lokalne samouprave i organizacijama u Mramorku, a imale su i simbolični ulogu ulaznica na početku Božićnog koncerta. Kao predah i nagrada, od sakupljenog prihoda organizovana je novogodišnja zabava.
Na krilima muzike u OŠ „Paja Marganović“
Božićni duh ispunio je prostorije OŠ „Paja Marganović“ u Deliblatu: kao i krajem 2018-te, 28. decembra 2019. godine održan je tradicionalni Božićni koncert. Ideju koncerta pokrenula je profesorka Violeta Pomar, sa ciljem promovisanja muzički darovite dece. Posebno dekorisan i upotpunjen savremenim računarskim tehnologijama, muzički kabinet i hol škole preuzeli su ulogu koncertnog prostora. Koncert je tradicionalno otvorio uspešni školski orkestar prigodnom božićnom kompozicijom „Šedrik“ Mikole Leontoviča, kojom se ove godine predstavio i na Republičkom takmičenju. Da ljubav prema orkestarskom muziciranju ne nestaje ni nakon završene osnovne škole, pokazalo je prisustvo bivših članova orkestra, sada srednjoškolaca, koji su se rado odazvali ovom muzičkom događaju.
Mali pijanisti Milica Krčulj, Teodora Crevar, Marko Jovanović i Jovana Meza, predstavili su se svojim programom iz oblasti klasične muzike. Tako se po prvi put na koncertnom podijumu začuo zvuk novog električnog klavira, posebno dobavljenog za ovakve muzičke prilike u školi. Ovim vrednim nastavnim sredstvom direktor škole nagradio je nastavnika muzičke kulture za sve dosadašnje uspehe školskog orkestra.
Kao specijalni gost koncerta nastupio je hor „Iskončić“ iz Kovina. Ovaj dečji ansambl, formiran u okviru hora duhovne muzike “Iskon” , osnovao je dirigent Nenad Petković. Pod dirigentskom palicom Nenada Petkovića i Violete Pomar, mališani uzrasta od tri do deset godina svojim prigodnim programom razveselili su brojnu publiku. Vrhunac koncerta činilo je spajanje tri ansambla – hora nižih razreda, hora „Iskončić“ i dečjeg orkestra, koji su u finalu izveli nekoliko zajedničkih kompozicija.