Pančevački portal 013info primer je upotrebe BOT mreže radi veštačkog podizanja rejtinga. Ovaj portal popravio je svoj rejting na Alexa renkingu za neverovatnih 109.000 mesta u svetu i za 220 mesta u Srbiji – za samo jedan dan.
Pored nezaobilazne stavke „za jedan dan“, ono što dodatno ukazuje na angažovanje BOT mreže su podaci o broju otvorenih stranica po korisniku i vreme zadržavanja korisnika na ovom portalu.
Prema tim podacima, koji se ne mogu sakriti, jedan korisnik, u proseku, dnevno otvori 13 stranica i u toku jednog dana zadrži se 36 minuta i 56 sekundi na ovom lokalnom portalu.
Poređenja radi, vreme koje jedan korisnik provede na google.com je 13:47, na facebook.com 18:20, na youtube.com 13:32, a na instagram.com 8:09. Jedan korisnik na google.com otvori 15.24, na youtube.com 7.60, na facebook.com 8.07, a na instagram.com 7.83 stranica.
Ako ovaj lokalni portal poredite sa najčitanijim internet medijima u zemlji, videćete da prosečan korisnik na blic.rs otvori četiri puta manje stranica i zadrži se 6 puta manje nego na 013info.
U odnosu na kurir i B92 taj podatak je skoro isti, dok su na portalima poput Srbijadanas, Telegraf, Alo, Informer, N1… ovi brojevi u nekim slučajevima i do 8 puta manji nego na 013info. Ovo treba sagledati kroz prizmu činjenice da su vesti na 013info u 90 odsto slučajeva samo preuzete sa nacionalnih medija.
Bitan je i podatak da su u ovoj redakciji angažovani i politički aktivisti opozicione orjentacije, što može da ukaže na razloge lažnog podizanja rejtinga i načina finansiranja ove operacije veštačkog uspinjanja ravne linije „medijskog života“.
Botovi su uređaji povezani na internet inficirani malverom koji omogućava hakerima da sa udaljene lokacije preuzmu kontrolu nad većim brojem uređaja u isto vreme. Zajedno, ovi uređaji čine BOT mreže (botnets) koje mogu da šire malver, generišu spam i izvršavaju druge vrste inkriminišućih aktivnosti online.
Računari, smartfoni, bezbednosne kamere, ruteri ili bilo koji pametni uređaji povezani na Internet (IoT) mogu da postanu deo bot mreže, a da njihovi vlasnici ne budu svesni toga.
Pošto broj IoT uređaja dinamično raste, povećava se i broj uređaja koji mogu da se koriste za BOT mreže. Na ruku im ide i to što je nivo bezbednosti i enkripcijskih mehanizama kod IoT uređaja nizak.